Илон Маск го запали Twitter откако побара да се нападне Марс

Два збора од профилот на Маск беа доволни да го крене се нозе цел Twitter: „Nuke Mars!“ и повторно да стане актуелна темата за тераформирање на Црвената планета.

Контроверзниот Илон Маск одново се јави со неговата веќе позната идеја, да се „нападне“ Марс со нуклеарки. Не за да се уништи Црвената планета, туку идејата на Маск е со термонуклеарно оружје да се бомбардираат двата пола на Марс за да отпочне процес на тераформирање, неопходен за идна колонизација.

Преку таков „напад“ на Марс би се ослободил заробениот јаглероден диоксид на планетата со што би создал ефект на стаклена градина кој би чувал вода на површината недозволувајќи ѝ да замрзне или да испари. Но, како што НАСА објави, има еден мал проблем за тоа да се реазилира.

„Резултатите од нашето истражување покажаа дека нема доволно јаглероден диоксид на Марс за да направи значајно затоплување преку стаклена градина. Поголемиот дел од гасот се наоѓа на места кои се скоро недостапни. Според тоа, тераформирањето со денешната технологија е невозможно“, рече Брус Џејкоски од Колоради Универзитетот кој го водел истражувањето.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Наука

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Гик

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Џиновски кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе
  • filter

Honor ќе го претстави новиот смартфон Play 4 Pro

Читај повеќе

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Читај повеќе

Се тестира технологија за 6G мрежа

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Читај повеќе
  • play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Читај повеќе