Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Американската компанија SpaceX во 2022 година во орбитата на Месечината ќе лансира сателит кој целосно ќе биде платен со криптовалутата доџкоин.

Веста на Twitter ја соопшти шефот на компанијата, Илон Маск.

Следната година, SpaceX ќе го лансира сателитот Doge-1 кон Месечината, платен со криптовалутата доџкоин, напиша Маск.

URL

На веб-страницата на канадската компанија Geometric Energy Corporation (GEC), која е сопственик на сателитот, се забележува дека тој ќе биде лансиран во првиот квартал од 2022 година со помош на ракетата Falcon 9. Тој ќе собира податоци за Месечината со помош на сензорни камери. Компанијата ќе го испрати сателитот користејќи ја програмата за лансирање на комерцијални летала што ја нуди SpaceX. Износот на бизнис зделката не беше објавен.

„Користејќи доџкоини во договор од вакви размери, Geometric Energy Corporation и SpaceX го зацврстија доџкоин како валута за деловно работење на Месечината“, се вели во соопштението на GEC.

„Оваа мисија ќе демонстрира примена на криптовалути надвор од орбитата на Земјата и ќе ги постави темелите за меѓупланетарна трговија“, рече потпретседателот на трговските операции на SpaceX, Том Очинеро.

Маск на почетокот на април објави на Twitter дека SpaceX „ќе го прати доџкоин на Месечината“, но не објасни што точно сакаше да каже со тоа. По објавувањето, вредноста на криптовалутата се зголеми за 30%.

Продолжи да читаш>>> Доџкоин: Еден човек поседува скоро 30 проценти од криптовалутата, но колку е богат?

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Вести

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе