Илон Маск: Наскоро, човечката интелигенција ќе зазема само 1%

На Илон Маск не му е непознато да дава смели предвидувања кога станува збор за иднината на човештвото под влијание на технолошкиот развој.

Говорејќи на неодамнешната конференција Milken, Маск рече дека вештачката интелигенција наскоро ќе ја надмине човечката интелигенција и дека таа ќе стане толку присутна што „биолошката интелигенција зазема  само 1% од случаите“.

Шефот на X, како и на компанијата SpaceX, Tesla и Neuralink, истакна дека „ВИ е веројатно најважното од сите прашања“.

„Процентот на биолошка интелигенција се намалува секој месец. На крајот, тој ќе биде помалку од еден процент“, рече Маск.

Тој не беше целосно јасен во ова предвидување, односно не кажа што мисли колку време ќе биде потребно да помине пред да се оствари.

„Биолошката интелигенција ќе може да послужи како ‘осигурувач’ за вештачката интелигенција, но процентуално речиси целата интелигенција ќе биде дигитална“, истакна милијардерот.

URL
реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Вести

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Read more

Winamp се враќа во полн сјај

Read more

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Read more

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Read more
 

Гик

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Читај повеќе

Winamp се враќа во полн сјај

Читај повеќе
  • filter

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Читај повеќе

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Читај повеќе

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Читај повеќе

Интервју со Иван Брзовски: Magenta TV – редефинирање на телевизијата во дигиталната ера

Читај повеќе

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе