Илон Маск не се плаши од Anonymous

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск не се плаши од хакерската група Anonymous или од луѓето на интернет кои тврдат дека се поврзани со оваа хакерска организација, пишува Futurism.

Во текот на викендот беше објавено видео од Anonymous во кое милијардерот беше обвинет за уништување животи на луѓе кои изгубиле пари на пазарот на криптовалути.

„Можеби мислиш дека си најпаметен, но сега се запозна со рамен на себеси“, се слуша роботизиран глас во видео снимката.

Но, изгледа дека предупредувањето не е успешно бидејќи Маск се одлучи отворено да им се потсмее на оваа видео снимка покажувајќи дека на ниту еден начин не е исплашен од нив во сатирично продолжение наречено Anonymous Part II.

Откриено е дека анонимниот глас е на Гордон Џонсон, основач на GLJ Research.

Според видеото, Маск верува дека всушност преку видеото му се заканија продавачи кои се обидоа да ги обезвреднат акциите на Tesla и во исто време се обидуваат да ги сокријат трагите.

URL
реклама

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Интернет

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Read more

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Read more

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Read more

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе