Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Бизнис магнатот Илон Маск минатата недела загуби богатство од 27 милијарди долари, објави CNN.

Минатата недела акциите на Tesla се намалија за 11,5 отсто, а Маск има речиси 18 отсто од сите акции во најтехнолошки развиената компанија за автомобили во светот.

Според индексот на милијардери на Bloomberg, Маск минатата недела загубил 27 милијарди долари. Тоа е колку што изнесува богатството на Џејмс Дајсон, кој е 52. најбогат човек на планетата, според Bloomberg.

Маск и основачот на Amaozn, Џеф Безос, од јануари досега ги менуваа местата за најбогат човек на планетата. Но, Маск сега се наоѓа на второто место со 157 милијарди долари, во споредба со нето богатството на Безос од 177 милијарди долари.

Маск има 21 милијарда долари повеќе од основачот на Microsoft Бил Гејтс, кој останува на третото место.

Акциите на Tesla се зголемија за 743 отсто во 2020 година. 

Тагови
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Бизнис

Маск загуби 5,6 милијарди долари за еден ден

Read more

Galeksia стана официјален Pearson VUE тест центар

Read more

Кинескиот милијардер Џек Ма во еден ден стана побогат за 2,3 милијарди долари

Read more

Кочанскиот ориз наскоро во јапонските ресторани низ Европа?

Read more
 

Вести

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Читај повеќе

Гостиварец присилно ја омажил 19-годишната ќерка во Шуто Оризари каде била силувана

Читај повеќе

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Читај повеќе

Филипче: Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Читај повеќе

Заев: Околу 750 вработени според Рамковен се веќе распоредени

Читај повеќе

Регистрирани 603 нови случаи на COVID-19, 39 починати

Читај повеќе

Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Читај повеќе

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Читај повеќе

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Читај повеќе