Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Илон Маск си ја поврати позицијата на најбогат човек на светот, пишува CNN.

Според Bloomberg Billionaires, нето вредноста на извршниот директор на Tesla сега е околу 192 милијарди долари, во споредба со 187 милијарди долари на извршниот директор на LVMHF, Бернар Арно.

Двајцата центи-милијардери, термин кој се користи за луѓе со богатство од повеќе од 100 милијарди долари, беа на првото место со месеци.

Оваа недела, богатството на Арно падна откако акциите на LVMH паднаа во средата, според податоците на Bloomberg.

Арно го престигна Маск во декември, бидејќи неговото богатство порасна поради бумот на луксузни стоки што помогна да се подигне цената на акцијата на LVMH. LVMH, еден од најголемите светски конгломерати, е дом на брендови како Louis Vuitton, Dior и Celine.

Најголемиот адут на Маск се акциите на компанијата, од кои тој поседува околу 13%, наведува Bloomberg.

Освен Tesla, Маск е и извршен директор на SpaceX, компанија за истражување на вселената и сопственик на социјалната мрежа Twitter.

Акциите на LVMH годинава пораснаа за 19,7%, додека на Tesla за 65,6%.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Бизнис

Русија забрани извоз на гориво, цената на нафтата скокна

Read more

Претседателот на УО на Шпаркасе банка – дел од Самитот за сина економија

Read more

Волстрит благо падна пред одлуката на ФЕД за каматните стапки

Read more

Волстрит претпазлив – дали повторно ќе се зголемат каматните стапки?

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе