Илон Маск предупреден: Twitter има најголема стапка на дезинформации

ЕУ упати предупредување до Илон Маск да се придржува кон новите закони за лажни вести и руска пропаганда, откако беше откриено дека X, порано познат како Twitter, има најголем сооднос на дезинформации од која било голема платформа на социјалните мрежи.

Извештајот го анализираше соодносот на дезинформации за нов извештај кој за прв пат го откри обемот на лажните вести на социјалните медиуми низ ЕУ, со милиони лажни профили отстранети од TikTok и LinkedIn.

Facebook беше вториот најлош престапник, според првиот досегашен извештај за објавите што ќе се сметаат за нелегални низ ЕУ според Законот за дигитални услуги (DSA), кој стапи на сила во август.

И покрај ова, Facebook и другите технолошки гиганти, вклучувајќи ги Google, TikTok и Microsoft, се потпишаа на кодексот на пракса изготвен од ЕУ за да се осигураат дека можат навреме да се подготват да работат во границите на новите закони. Твитер го напушти кодексот на пракса, но според новиот закон мора да се усогласи или да се соочи со забрана ширум ЕУ.

„Господинот Маск знае дека не се ослободи откако го напушти кодексот на пракса“, рече еврокомесарката Вера Јоурова, која е одговорна за спроведување на новиот кодекс против дезинформации.

„Постојат строги законски обврски. Затоа, мојата порака до Twitter/X е дека мора да се придржувате. Ќе внимаваме што правите“, изјави таа за новинарите.

Извештајот од 200 страници ја прикажува работата што главните платформи ја направиле во првите шест месеци од 2023 година за да се подготват за усогласување со новиот закон и фрла светлина врз напорите зад сцената на Facebook и другите за борба против руската пропаганда, говорот на омраза и други дезинформации.

„Руската држава се вклучи во војната на идеи со цел да го загади нашиот информативен простор со полувистини и лаги за да создаде лажна слика дека демократијата не е подобра од автократијата“, рече Јоурова.

Сопственикот на LinkedIn, Microsoft, го запре создавањето на 6,7 милиони лажни сметки и отстрани 24.000 примери на лажна содржина.

YouTube, во сопственост на Google, ѝ соопшти на ЕУ дека укинала повеќе од „400 канали вклучени во операции за координирано влијание поврзани со руската државна агенција за истражување на интернет“.

TikTik отстрани речиси 6 милиони лажни профили и 410 непроверени реклами.

Google отстрани рекламирање од речиси 300 страници поврзани со „промотивни сајтови финансирани од владата“ и отфрли повеќе од 140.000 политички огласувачи поради „неуспешни процеси за проверка на идентитетот“.

Meta, се вели во извештајот, ја прошири својата проверка на факти на 26 партнери кои покриваат 22 јазици на ЕУ, сега вклучувајќи ги чешкиот и словачкиот.

Во извештајот стои дека 37 отсто од корисниците исто така не споделувале кога биле известени за лажни вести, знак што ЕУ го кажува за вредноста што потрошувачите ја ставаат на означување на дезинформациите.

ЕУ е особено загрижена за континуираната руска пропаганда на социјалните мрежи пред клучните избори во Словачка во недела и во Полска на 15 октомври.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе