Илон Маск: Преземањето на Twitter е привремено запрено

Милијардерот Илон Маск соопшти дека неговото преземање на Twitter е привремено запрено и објасни зошто е тоа така.

„Договорот околу преземањето на Twitter привремено е запрено за да видиме дали лажните профили се навистина помалку од 5%“, објави Маск.

За потсетување, Маск најави дека ќе ја купи социјалната мрежа за 44 милијарди долари. Од Twitter тогаш објавија:

„Twitter потврдува дека е постигнат дефинитивен договор за купопродажба. Компанијата во целост ќе го аквизира ентитетот во сопственост на Илон Маск за 54.20 долари по акција. Трансакцијата се проценува на околу 44 милијарди долари. По довршувањето на трансакцијата, Twitter ќе стане приватна компанија“.

„Акционерите на Twitter, во склад со постигнатиот договор, ќе добијат 52.20 долари за секоја акција што Twitter ја поседува во моментот на договорената трансакција. Куповната цена е 38% поголема од цената на берзата на акциите на Twitter на 1 април 2022, последниот ден со тргување со акциите пред господин Маск да објави дека купел удел од 9% на Twitter, додадоа оттаму.

Маск ќе стане сопственик на платформата што ја смета за „јавно дигитално место на кое ќе се расправа за витално важни содржини за човештвото“.

„Слободата на говорот е темел на демократијата“, изјави Маск.

URL

 

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Интернет

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Read more

Сателитскиот интернет Starlink достапен во 32 земји, Македонија ќе почека

Read more

Илон Маск: Преземањето на Twitter е привремено запрено

Read more

Маск ќе го врати Трамп на Twitter

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе