Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, продаде 7,9 милиони акции на Tesla во последните денови, а од продажбата заработи 6,9 милијарди долари.

Серијата поднесоци до Комисијата за хартии од вредност откри неколку продажби од петок до вторник навечер.

Ова е прва продажба на акциите на Маск на Tesla од април, кога продаде 9,6 милиони акции, со што тогаш прибра 8,5 милијарди долари. Тие априлски продажби се случија веднаш откако Маск постигна договор за купување на Twitter за 44 милијарди долари.

Сепак, пред еден месец, Маск објави дека не планира да склучи договор за купување, тврдејќи дека менаџментот на Twitter не открил информации за тоа колку кориснички профили се ботови и спам профили, наместо профили управувани од вистински луѓе. Twitter брзо поднесе тужба за да го принуди Маск да продолжи со договорот според условите постигнати во април.

Распродажбата на акциите покажува дека Маск може да го загуби тој случај. Тој беше прашан на Twitter дали завршил со продажбата на акции на што тој одговори „Да“ и предупреди на можноста да биде принуден да го купи Twitter.

Тој нагласи дека е важно да нема итна продажба на акциите на Tesla во случај Twitter да го принуди да ја купи компанијата, а доколку тоа не се случи, вели дека е подготвен да ги откупи продадените акции.

URL
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Бизнис

Русија забрани извоз на гориво, цената на нафтата скокна

Read more

Претседателот на УО на Шпаркасе банка – дел од Самитот за сина економија

Read more

Волстрит благо падна пред одлуката на ФЕД за каматните стапки

Read more

Волстрит претпазлив – дали повторно ќе се зголемат каматните стапки?

Read more
 

Вести

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Читај повеќе

Објавен распоредот на настапи за утрешниот музички настан Здраво млади

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Имаме куп Албанци народни херои, а улици се именуваат по фашистички колаборатори

Читај повеќе

Рама: Без преседан, Србија стана жртва

Читај повеќе

Стојанов им се закани на Македонците во Пустец: Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари

Читај повеќе

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Читај повеќе

Корчагинци организираат хуманитарна претстава за спас на животот на младиот Марко

Читај повеќе
  • play_arrow

Голем гаф во ОН: „Слава на Урината“ поздравна порака во центарот на Њујорк

Читај повеќе

Ердоган: Турција нема негативен став кон Путин и Русија

Читај повеќе