Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, продаде 7,9 милиони акции на Tesla во последните денови, а од продажбата заработи 6,9 милијарди долари.

Серијата поднесоци до Комисијата за хартии од вредност откри неколку продажби од петок до вторник навечер.

Ова е прва продажба на акциите на Маск на Tesla од април, кога продаде 9,6 милиони акции, со што тогаш прибра 8,5 милијарди долари. Тие априлски продажби се случија веднаш откако Маск постигна договор за купување на Twitter за 44 милијарди долари.

Сепак, пред еден месец, Маск објави дека не планира да склучи договор за купување, тврдејќи дека менаџментот на Twitter не открил информации за тоа колку кориснички профили се ботови и спам профили, наместо профили управувани од вистински луѓе. Twitter брзо поднесе тужба за да го принуди Маск да продолжи со договорот според условите постигнати во април.

Распродажбата на акциите покажува дека Маск може да го загуби тој случај. Тој беше прашан на Twitter дали завршил со продажбата на акции на што тој одговори „Да“ и предупреди на можноста да биде принуден да го купи Twitter.

Тој нагласи дека е важно да нема итна продажба на акциите на Tesla во случај Twitter да го принуди да ја купи компанијата, а доколку тоа не се случи, вели дека е подготвен да ги откупи продадените акции.

URL
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Читај повеќе
  • play_arrow

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Читај повеќе

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Читај повеќе

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе