Илон Маск тврди дека ќе ги вгради првите чипови во човечки мозок за шест месеци

Претприемачот Илон Маск вчера изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink кај луѓето да започнат во рок од шест месеци, откако компанијата ги пропушти претходните рокови што тој ги постави.

Компанијата развива интерфејси за мозочни чипови за кои вели дека би можеле да им овозможат на пациентите со хендикеп повторно да се движат и да комуницираат, а Маск вчера додаде дека ќе има за цел да го врати видот кај луѓе со оштетен или изгубен вид.

Neuralink, со седиште во заливот Сан Франциско и Остин, Тексас, спроведува тестови на животни во последниве години додека бара истовремено одобрение од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за да започне клинички испитувања на луѓе.

„Сакаме да бидеме исклучително внимателни и да се погрижиме да работи добро пред да го ставиме уредот во човек“, рече Маск во долгоочекуваната изјава за уредот.

Говорејќи пред толпата одбрани гости на речиси тричасовната презентација во седиштето на Neuralink, Маск ја нагласи брзината со која компанијата го развива својот уред.

„На почетокот, напредокот, особено што се однесува до луѓето, може да изгледа ужасно бавен, но ние правиме се за целосно да го развиеме паралелно“, додаде тој. „Значи, теоретски напредокот треба да биде експоненцијален.“

ФДА не одговори веднаш на барањето на Reuters за коментар.

Remote video URL

„Мислам дека можеме да им го вратиме видот на луѓето“

Првите две човечки апликации на уредот Neuralink кон кои се насочени ќе бидат враќање на видот и овозможување на движење на мускулите кај луѓе кои не можат да го направат тоа, рече Маск.

„Дури и ако некој никогаш немал вид, ако е роден слеп, веруваме дека сепак можеме да го вратиме видот“, рече тој.

Настанот првично беше планиран за 31 октомври, но Маск го одложи само неколку дена претходно без да наведе причина.

Маск, кој го води и производителот на електрични возила Tesla, ракетната компанија SpaceX и платформата за социјалните медиуми Twitter, е познат по цели како колонизација на Марс и спас на човештвото.

Неговите амбиции за Neuralink, кој го лансираше во 2016 година, се подеднакво големи. Тој сака да развие чип што ќе му овозможи на мозокот да контролира сложени електронски уреди и на крајот да им овозможи на парализираните луѓе да ја вратат моторната функција и да лекуваат болести како што се Паркинсоновата, деменција и Алцхајмерова болест.

Тој зборува и за зајакнување на мозокот со вештачка интелигенција.

Неколку пати беа пробивани роковите

Neuralink, сепак, доцни. Маск во презентација во 2019 година рече дека има за цел да добие регулаторно одобрение до крајот на 2020 година. Потоа, на конференцијата кон крајот на 2021 година, тој рече дека се надева дека ќе започне со испитувања на луѓе оваа година.

Neuralink постојано ги пропушташе внатрешните рокови за да добие одобрение од ФДА за да започне испитувања на луѓе, велат сегашните и поранешните вработени.

Маск му пристапи на конкурентот Synchron за потенцијална инвестиција претходно оваа година, откако изрази фрустрација со експертите на Neuralink поради нивниот бавен напредок, објави Reuters во август.

Во јули, Synchron помина голема пресвртница со првиот имплант на својот уред кај пациент во САД. Доби регулаторно одобрение од САД за испитувања на луѓе во 2021 година и заврши студии кај четири лица во Австралија.

Remote video URL
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Вести

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Read more

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Read more

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Read more

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе