Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Сопственикот на Twitter, Tesla и SpaceX, Илон Маск, од денеска повеќе не е најбогатиот човек на светот, покажуваат податоците на престижниот њујоршки магазин Forbes.

Маск падна од првото место по купувањето на Twitter за 44 милијарди долари и продажбата на акции во неговата компанија за производство на електрични автомобили, објави Reuters.

На прво место сега изби Бернар Арно, сопственик на луксузниот бренд LVMH и бројни компании, чие богатство според Forbes се проценува на 185,4 милијарди долари. 

Според Statista.com, LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) е највредниот луксузен бренд во светот за 2022 година, вреден 124 милијарди долари.

Имотот на Маск, кој беше на првото место заклучно со септември 2021 година, се проценува на 185,3 милијарди долари.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе