Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Милијардерот и технолошки иноватор Илон Маск предвидува иднина во која мобилните телефони ќе станат излишни.

Како одговор на платформата X, Маск истакна: „Во иднина нема да има телефони, само Neuralinks“.

Neuralink е една од компаниите на Маск, која развива мозочни чипови/импланти. Компанијата веќе почна да тестира мозочни импланти на луѓе и не планира да застане.

Објавата на Маск беше одговор на објавена фотографија генерирана со вештачка интелигенција на Маск како држи телефон со дизајн на невронска мрежа нацртан на неговото чело.

Во текот на јануари, Маск објави дека првата личност која добила мозочен имплант Neuralink е 29-годишниот Ноланд Арбо.

Неодамна, Маск објави на X дека Neuralink прифаќа апликации за друг учесник, кој ќе добие имплант Neuralink наречен Telepathy.

Тагови
реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе