Илон Маск воведува амнестија на Twitter, ги враќа суспендираните профили

Новиот сопственик на Twitter, Илон Маск, денеска соопшти дека дава „амнестија“ за суспендирани профили.

Објавата следеше откако тој објави анкета на Twitter за реактивирање на профили кои „не го кршат законот или шират одвратен спам“. „За“ гласаа 72,4 отсто од оние кои одговориле.

„Народот го кажа своето. Амнестијата почнува следната недела. Vox Populi, Vox Dei“, напиша Маск на Twitter, користејќи ја латинската фраза што значи „Гласот на народот, гласот на Бога“.

URL

Претходно го врати профилот на Трамп

Маск ја употреби истата латинска фраза откако објави слична анкета минатиот викенд пред повторно да го активира профилот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој беше забранет поради поттикнување немири во Капитол на 6 јануари 2021 година. Трамп рече дека нема да се врати на Twitter, но не го избриша профилот.

URL

Еден ден откако ја презеде контролата, Маск објави на Twitter дека нема да бидат вратени суспендираните профили додека Twitter не формира „совет за уредување на содржината“ за да ги разгледа случаите.

Во вторникот, тој рече дека го отфрла ветувањето бидејќи се согласил на тоа на инсистирање на „големата коалиција на политички и општествени активистички групи“ кои подоцна „го прекршија договорот“ кога ги повикаа огласувачите барем привремено да престанат да се рекламираат на Twitter.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Интернет

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Read more

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Read more

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе