Илон Маск за тоа зошто треба да го освоиме Марс: Војната е сè поверојатна

Илон Маск ги изненади фановите со гостувањето во подкастот „Full Send“, каде зборуваше за вонземјани, пушењето трева со Џо Роган, предизвикувањето на Владимир Путин на ММА борба и колонизацијата на Марс.

За време на тричасовниот разговор со Нелк Бојс, технолошкиот магнат рече дека верува оти би било корисно да се има друга планета за да се осигура дека цивилизацијата никогаш нема да биде уништена.

Извршниот директор на Tesla и Spice X рече дека во тој случај луѓето ќе имаат каде да побегнат доколку се случи природна катастрофа или „малку поверојатната“ Трета светска војна.

Зборувајќи за колонизацијата на Марс, Маск објасни: „Мислам дека има две причини. Едната е еден вид одбранбена - ако нешто лошо се случи на Земјата, како метеор, нешто што ги уништи диносаурусите или супервулкан“.

Тој потоа изнесе друга теорија, според која „човештвото се убива себеси“ во форма на Трета светска војна.

„Тоа може да биде Трета светска војна, ние би можеле да се испоубиеме со нуклеарно оружје или нешто слично. Третата светска војна е сè поверојатна деновиве“, рече Маск.

Потоа заклучил дека би било добро да има друга планета, за да не биде збришана цивилизацијата.

Подоцна, изразувајќи ги своите ставови за „митот за пренаселеноста“, тој рече дека повеќе би сакал цивилизацијата да згасне „со тресок отколку да плаче во пелени за возрасни... тресокот ќе биде Трета светска војна“.

Remote video URL
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Чек дис аут

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Read more

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Што сè можете да направите со паста за заби?

Read more

Најчести митови за алфа мажите

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе