Има едно место на Земјата каде не може да се формираат урагани

Ураганите се случуваат уште од почетокот на времето. Тие предизвикуваат пустош, уништување и многу непријатни последици за местата во кои удираат. Но, зошто земјите лоцирани блиску до екваторот ретко доживуваат тропски бури? Дали е тоа само среќа или прашање на геологија?

Потребна е таканаречената Coriolis Force за да се формира ураганот. И излегува дека оваа сила е многу ниска на екваторот. Ајде да видиме што е тоа и зошто екваторот е исклучок за тоа.

реклама

Чек дис аут

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Read more

Неочекувани фејлови, смешна компилација

Read more

Јапонците направија „машина за соништа“: Како да гледате видео

Read more

Разликата помеѓу нив е 53 години, но тоа не им пречи

Read more

Нови видеа

play_arrow

Неочекувани фејлови, смешна компилација

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Morbius

Read more
play_arrow

Топ 10 најлоши работи кои ги направи Шелдон

Read more
play_arrow

За цврсти и убави раце: 12 минути најдобри вежби со тегови

Read more
play_arrow

ТОП 15 тајни и тактики на американскиот претседателски конвој

Read more
play_arrow

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Read more
play_arrow

Појадок од микробранова за оние кои секогаш брзаат наутро

Read more
play_arrow
Седум совети како да спиете подобро

Седум совети како да спиете подобро

Read more
play_arrow

Силва му го предаде ФИФА пехарот на Пендаровски

Read more
play_arrow
Како „Битлси“ пишувале љубовни песни?

Како „Битлси“ пишувале љубовни песни?

Read more
play_arrow

Што се случува во телото ако останеме будни 11 дена?

Read more
play_arrow

10 најдобри вежби за поттикнување раст на мускулите

Read more