Има ли вода на Марс? Изгубен контакт со леталото што требаше да го потврди тоа

Индија изгуби контакт со вселенското летало Vikram кое се обиде да слета на јужниот пол на Месечината за да постави возило за да бара знаци за постоење вода на земјиниот сателит, објави денеска индиската Организација за истражување на вселената.

Сè уште не се знае дали леталото слетало или имало несреќа.

Индиската организација соопшти дека спуштањето на леталото кон Месечината било нормално до вториот километар од лунарната површина и дека е во тек анализа на податоците за да се утврди што се случило.

Мисијата Chandrayaan-2 за која беа потрошени околу 140 милиони американски долари, имаше за цел да ги анализира кратерите на „темната страна на Месечината“, каде има резерви на вода, што беше потврдено од мисијата Chandrayaan-1 во 2008 година.

Новата мисија почна на 22 јули од вселенскиот центар во Сатиш Даван на островот Шрихарикота, по што Chandrayaan-2 помина неколку недели на пат кон Месечината за конечно да влезе во орбитата на 20 август. Вселенското летало Vikram се одвои од главниот брод на 2 септември и започна серија маневри за да се подготви за слетување.

Со успешно слетување на вселенското летало, Индија ќе станеше четвртата земја што го сторила тоа и само трета земја што поставила роботско возило.

Само три земји – САД, поранешниот Советски сојуз и Кина – слетаа летала на Месечината, а Кина, во јануари, стана првата земја што стасала до оддалечениот крај на Месечината.

Во април, израелско вселенско летало се урна на неколку моменти пред да слета на Месечината.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Вести

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Read more

Како изгледа бура на Јупитер?

Read more

Во Јапонија тестиран робот со кој управуваат луѓе

Read more

Кинеската вакцина против COVID-19 најверојатно готова за употреба во ноември

Read more

Гик

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе