Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Научниците открија дека има три начини на кој луѓето гледаат порно, но само еден од нив е здрав.

Истражувањето објавено во Journal of Sexual Medicine идентификува три начини на кои луѓето гледаат порно: рекреативен, сексуално компулсивен и вознемирено некомпулсивен.

Сигурно погодивте, здравиот начин да гледате порно е оној првиот.

Но што значи оваа поделба?

Рекреативците гледаат во просек по 24 минути порно неделно, во споредба со 110 минути и „најголеми вложени напори да се дојде до сексуални содржини“  карактеристични за оние од втората група.

Во првата група спаѓаат луѓе кои, во широка смисла на поимот „бараат сексуално експлицитни содржини од љубопитство, за да ги подобрат нивните сексуални вештини и знаења или да го зголемат уживањето или интересот за секс.“

Во оваа категорија спаѓаат повеќе од три четвртини од вкупно 830 испитаници.

„Рекреативните корисници рекле дека имаат поголема сексуална сатисфакција и пониска сексуална компулсивност, склоност кон избегнување или дисфункционалност, во споредба со втората категорија чии претставници покажале помало сексуално задоволство од гледањето порно, повисоко ниво на сексуална компулсивност и дисфункционалност“, стои во извештајот од истражувањето.

Во рекреативната група спаѓале главно жени или луѓе во врска, а мажите доминирале во сексуално компулсивната група.

Оние од последната категорија гледале во просек само 17 минути порно неделно, но имале најголемо ниво на вознемиреност поврзана со гледање порнографија.

Научниците забележале дека времето поминато во гледање порно не мора да значи дека има врска со емотивната реакција на корисникот.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Read more

Љубов и секс

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Read more

Љубовен хороскоп за јуни: Биковите пред брак, Јарците се навраќаат на стара љубов

Read more

Секси игри: Што е фетиш и кој е твојот?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе