Имам 108 години, чувајте кучиња место деца за долговечност - откри Англичанка

108-годишната Англичанка Ада Даниел на вработените во старечкиот дом во кој престојува им ја откри нејзината тајна на долговечноста. Верува дека клуч за нејзината долговечност е чувањето кучиња место деца.

За 108. роденден што го прослави во јуни добила повеќе од 300 честитки од добронамерници, а меѓу нив имало и честитка од кралот и кралицата, објавија британските медиуми.

Во изјава за BBC, вработената во старечкиот дом во кој престојува, Кели Гушер, вели дека пензионерката е „дефинитивно карактер“.

„Еднаш ја прашав која е нејзината тајна и таа рече дека тајната е да се има кучиња, а не деца“, вели Гушер.

Гушер сведочи дека старечкиот дом помогнал за роденденот на Ада. Таа била возбудена за роденденот уште од почетокот на април – па домот одлучил да покрене апел за да ѝ помогне да прослави.

На Facebook страницата на домот споделиле фотографии од насмеаната Ада со летен пијалак в рака.

„Нашата прекрасна Ада полни 108 години в четврток на 1 јуни. Би сакале да добиеме 108 роденденски картички за одбележување на пригодата“, напиша домот во објавата.

Веќе следниот ден имале 135 пораки од луѓе кои сакаат да ѝ испратат честитки на Ада.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Живот

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Read more

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Read more

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Каде е најевтиното место за летување во Европа?

Read more
 

Магазин

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Читај повеќе

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Читај повеќе

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Читај повеќе

Високиот крвен притисок често се маскира, кои симптоми го откриваат?

Читај повеќе

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Читај повеќе

На што треба да внимаваат дијабетичарите за време на летниот одмор?

Читај повеќе