Имињата на добитниците на Пулицерова награда ќе бидат објавени на 11 мај

На 11 мај ќе бидат објавени добитниците на Пулицерова награда за новинарство и уметност, откако настанот беше откажан поради пандемијата со новиот коронавирус.

Првично церемонијата требаше да биде одржана на 20 април, но беше одложена, а членовите на одборот имаат повеќе време да одлучат за добитниците.

Доделувањето на Пулицеровата награда традиционално се одржува во мај, но и таа ќе биде одложена, но сè уште не е познат датумот.

Пулицеровата награда се смета за највисоко признание во областа на новинарството, литературата и музиката, а ја доделува Универзитетот Колумбија во Њујорк.

Наградите се доделуваат секоја година во 21 категорија. Наградените добиваат парична награда, а победникот во категоријата за новинарство добива златен медал.

Пулицеровата награда ја воспоставил унгарско-американскиот новинар и издавач Џозеф Пулицер, кој своето наследство го оставил на Универзитетот Колумбија по смртта во 1911 година. Дел од средствата биле искористени за да се формира Универзитетот за новинарство во 1912 година. Првите Пулицерови награди биле доделени на 4 јуни 1917 година.

Некои од најпознатите добитници на наградата се Ернест Хемингвеј, Тенеси Вилијамс, Артур Милер, Јуџин О'Нил, Вилијам Фокнер, Џон Апдајк и други. 

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Култура

Првиот број на списанието „Стремеж“ за годинава објавен во Прилеп

Read more

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Read more

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Read more

Корона кризата ја одложи Галичка свадба

Read more

Вести

Италија забрани влез од 13 земји

Читај повеќе

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Читај повеќе

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Читај повеќе

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе