УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Имобиле: Јас сум најлошото засилување за Борусија? Понекогаш на играчите им треба време

Пред шест години беше прогласен за безнадежен случај во Дортмунд, синоќа Чиро Имобиле ѝ пресуди на Борусија.

Летото 2014 година Чиро дојде како големо засилување во Борусија откако жареше и палеше во дресот на Торино, но не се вклопи во германскиот стил и по само една полусезона си замина. Во Бундеслигата на 24 натпревари постигна само 3 голови.

„Велат дека сум бил најлошото засилување за Борусија? Понекогаш треба на играчите да им се даде време, да се сфати ситуацијата. Јас дојдов во Дортмунд во погрешен момент, кога имаше смена на генерацијата. Имав потешкотии, но сега излишно е да зборувам за тоа. Јас сум личност која внимава на сѐ, ги прифаќам пофалбите кога ме фалат, но истото го правам и со критиките“, вели голгетерот говорејќи за Sky.

Затоа, синоќа Чиро беше моторот на Лацио кој со 3:1 во Рим ја победи Борусија. Прво го отвори резултатот, а при крајот со одлична аситенција му кумуваше на третиот гол.

„Чувтсвото да се врати Лацио во Лигата на шампиони е навистина неверојатно. Едноставно има некој посебен шмек кога се излегува на терен. Навистина сме задоволни од тоа што натпреварот го одигравме перфектно“, смета Чиро.

Лацио ја доби битката, но не и војната. Ова беше прво коло и до крајот на групната фаза сѐ може да се случи. Во оваа група се уште и Зенит и Бриж.

„Групата е навистина изедначена, имаме уште пет битки до крајот, а ние мораме да продолжиме со истата желба и одлучност. Игравме против еден од најдобрите тимови во Европа, беше тежок натпревар. Ни беше потребно вакво нешто по лошото издание во саботата за да ментално да се издигнеме и да покажеме дека и сезонава ќе бидеме истите оние кои се желни за врвот“, завршува тој. Инаку, Лацио во саботата доживеа бламажа во Џенова губејќи со 3:0 од Сампдорија.

реклама

Фудбал

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Read more

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Read more

Конте: Сѐ уште сме во игра

Read more

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Read more

Спорт

  • play_arrow

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Читај повеќе

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте: Сѐ уште сме во игра

Читај повеќе

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку би вределе најголемите фудбалски легенди во 2020 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е приказната зад необичната прослава на голот на Гризман?

Читај повеќе
  • play_arrow

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Читај повеќе

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Читај повеќе

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Читај повеќе