СЕРИЈА А 2019/20

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Најдобриот голгетер во Серија А даде свое видување за лошата форма на Лацио која резултираше со пораз од слабиот Лече.

„Локдаунот нѐ казни многу, повеќе не сме оние истите од претходно, од ментална гледна точка. Не е алиби, тоа е факт. Нашата цел пред почетокот на сезоната беше место во Лигата на шампионите и според тоа можеме да бидеме мирни, но мора да ја завршиме сезоната најдобро што можеме за да не испадне јалов сиот труд кој досега сме го вложиле“, вели Имобиле во интервју за Lazio Style Radio.

Во вторникот Лацио изненадувачки претрпе пораз на гостувањето кај Лече, тим кој грчевите се бори за опстанок и кој ја оствари само седмата победа сезонава. Ларио планираше 3 бода, а се врати дома со празни раце.

„Тој натпревар за Лече беше многу важен. Нема што многу да жалиме, смирени сме, нервозата не е добра. Кога бркате резултат, губите енергија. Ќе се одмориме и ќе мислиме на наредниот натпревар. Габриел направи три одлични одбрани. Тие едноставно имаа поголема глад за победа од нас“, вели голгетерот.

Чиро Имобиле и натаму води на листата на стрелци во Серија А со 29 голови, три повеќе од Кристијано Роналдо и 9 пред третопласираниот Ромелу Лукаку. Во петте натпревари по паузата, Чиро постигна 2 гола, а еден натпревар пропушти поради суспензија.

„Тимот игра за мене, постојат лични цели кој не смеат да ме направат анксиозен. Не сум истиот од претходно, овој Чиро не е тој вистинскиот. Морам да дадам повеќе“.

Ако веќе Лацио ја загуби битката за Скудетото, барем Имобиле да ја освои онаа за најдобар стрелец.

реклама
На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Read more
Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Read more
Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Read more
„Skopje Calling“ одложен за септември

„Skopje Calling“ одложен за септември

Read more

Фудбал

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Read more

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Read more

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Read more

Буфон се договорил со Парма

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе