Имунитетот на COVID-19 е поголем од тоа што го покажуваат тестовите

Ново истражување на шведскиот Институт Каролинска и Универзитетската болница Каролинска покажа дека многу луѓе со благи симптоми или без симптоми на коронавирус имаат имунитет.

Истражувачите веруваат дека човечкиот имунитет е поголем од тој што го сугерираат тестовите на антитела.

„Т-клетките се вид бели крвни клетки специјализирани за препознавање клетки заразени со вирус и се важен дел од имунолошкиот систем. Напредните анализи овозможија детално да го мапираме одговорот на Т-клетките за време и по инфекцијата со коронавирусот. Нашите резултати покажаа дека отприлика двојно повеќе луѓе развиле имунитет на Т-клетки во споредба со оние кај кои можеме да утврдиме антитела“, изјави Маркус Бугерт, доцент на Центарот за инфективна медицина при Институтот Каролинска и еден од главните автори на студијата.

Во оваа студија објавени се имунолошките анализи на повеќе од 200 луѓе од кои многумина имале благи или воопшто немале симптоми. Станува збор за пациенти на Универзитетската болница Каролинска и други пациенти. Вклучени се и здрави дарители на крв, како и пациенти со тешка клиничка слика, кои развиле силен имунолошки одговор.

„Нашите резултати покажуваат дека јавниот имунитет на COVID-19 веројатно е поголем од тој што го сугерираат тестовите на антитела. Тоа е многу добра вест од перспектива на јавното здравје“, вели професор Ханс Густаф Лунгрен од Центарот за инфективна медицина.

Резултатите од ова најново истражување не се минати низ стручна проверка. Додека се чека на рецензија, студијата е објавена на официјалната страница на Институтот Каролинска.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Здравје

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Магазин

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Читај повеќе

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Читај повеќе

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Читај повеќе
  • filter

Летен тренд: Едноделен костим за капење

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Читај повеќе

Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

Читај повеќе