Имунологот Каменов: Не е вирусот тоа што убива

Дали антителата се најважни во борбата на организмот против коронавирусот и колку долго нè штитат - ова се прашањата што ги поставува целиот свет уште од појавувањето на вакцината.

Информациите за тоа дали секоја година ќе се вакцинираме против короната и дали е потребна трета доза, сè уште не се официјално потврдени.

Имунолозите велат - вакцинацијата е неопходна, но антителата не се единственото нешто што е важно во борбата против вирусот.

Се надевавме дека бројот на нови пациенти ќе се намали со зголемувањето на бројот на вакцинирани. Сепак, дневните бројки и стапки сè уште нè плашат.

Проф. д-р Борислав Каменов, имунолог, вели дека ова значи дека многумина вакцинирани немаат соодветен имунитет.

„Дали состојбата на нивниот организам е таква што не можат да дадат одговор... мислам дека тоа често се случува. Токсините се натпреваруваат со успехот на вакцината и со борбата против ковидот, тогаш човек ќе се разболи ако дојде во контакт со вирусот, а тоа може да се спречи. Зборувавме и за витаминот Д, а има уште многу нешта што може во рана фаза да ја намалат инвазијата на вирусот“ изјави Каменов за TV Prva.

Антитела - медицински термин кој во моментов најчесто се користи. Вакцините создаваат антитела, но, според имунолозите, антителата на оние кои имале корона и оние кои примиле вакцина се многу различни.

„За специфичноста, кога некој прележал корона, сам ќе создаде антитела на различни антигени, а вакцинираниот само специфични за оној за кој му е даден антигенот. Ваквцините се разликуваат, кинеската ги има сите антигени, а западните го имаат само ‘спајк’ антигенот, од вакцината зависи какви антитела ќе добиете“, вели тој.

Две недели по втората доза, многу граѓани одат да се проверат за антитела. Резултатите исто така можат да бидат изненадувачки затоа што варираат од, на пример, 1,5 до и повеќе илјади, а лабораториските наоди и за двајцата велат дека се заштитени од вируси. Од што зависи бројот на антитела и кој број е доволен?

„Секоја лабораторија, односно секој производител, има некои стандарди за кои пишува кој е прагот, која е минималната концентрација што може да се покаже со овој тест и нивото на антитела што е задоволително или не е“, објаснува Каменов .

Дали антителата ќе нѐ заштитат или не, никој не може да гарантира, објаснува имунологот Каменов и додава дека тие се само дел од нашиот одбранбен систем и дека Т-лимфоцитите се многу поважни.

„Т-лимфоцитите се многу важни, се разбира, не ги гледаме кога зборуваме за антитела, а не зборуваме за Igg никаде кога согледуваме. Тие можат да се создадат ако е вклучен Т-лимфоцит, ама ние не ги проценуваме квантитативно, тоа се прави научно, но не се користи за практични цели. Не е вирусот тоа што убива, убиваат Т-лимфоцитите и нашиот имунолошки систем бидејќи сме насобрале многу вируси оти не сме реагирале да ги излечиме навреме, а тоа е посебна приказна на која треба да се посвети посебно внимание“, рече тој.

Ако треба да примаме вакцина за корона секоја година, најдобро е, според него, да не ја примаме истата како претходниот пат, туку различна, за да создадеме нови антигени.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Наука

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Read more

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Read more

Имунологот Каменов: Не е вирусот тоа што убива

Read more

Hubble откри 2 „игли“ во различни галактички сена

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Читај повеќе

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Читај повеќе

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Читај повеќе

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Читај повеќе
  • filter

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Читај повеќе

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од Марс

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Читај повеќе