Инцидент на гласачко место во Скопје, нудење пари за гласање во Радовиш и Битола

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – По отворањето на гласачките места, досега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир во Скопје на избирачкото место во ОУ „Петар Поп Арсов“.

Во инцидентот, лицето В.Ш. (47) го нарушил јавниот ред и мир со тоа што започнал расправија со претставници од избирачкиот одбор, а во еден момент ја потегнал за чантата претставничката во ИО, а потоа со мобилен телефон ја фотографирал просторијата, информираше денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

Лицето е лишено од слобода, известен е јавен обвинител за добивање понатамошни насоки.

Ангеловски истакна дека гласањето на другите избирачки места се одвива мирно, со почитување на протоколите за гласање, а од неправилности што се пријавени во МВР, има неколку случаи на агитирање, носење гласачи на гласање, испишани графити на избирачки места, како и неколку пријави за наводно нудење пари за глас.

– Ова се добиени пријави по кои постапува МВР и откако ќе се утврдат фактите, соодветно ќе ја информираме јавноста, нагласи портпаролот на МВР.

Ангеловски информира дека во 7:30 минути во ПС Бит пазар било пријавено дека пред избирачки места во ОУ „Цветан Димов“ и „Даме Груев“ биле испишани графити со содржина поврзана со изборите, а графити биле испишани на ОУ на улиците „Коста Абрашевиќ“, „Браќа Реџепагиќ“ и „Петре Георгиев“ на подрачјето на ПС во Чаир.

Во СВР Велес, посочи портпаролот на МВР било пријавено дека во близина на избирачко место во кавадаречкото село Сирково биле испишани графити поврзани со изборите.

– Во ПС Крива Паланка пријавени се два случаја на организиран превоз на гласачи до гласачките места, како и четири пријави за агитирање кон гласачи и тоа на ул. „8 Октомври“, ул. „Јоаким Осоговски„, и селата Узен и Нерор, рече на прес-конференцијата Ангеловски.

Агитирање е пријавено и во СВР Струмица во село Пиперово и Нов Дојран, додека во село Самоилово едно лице упатувало закани кон друго за да гласа за одредена политичка партија.

Во Полициското одделение Ново Село, подвлече портпаролот на МВР, граѓанин пријавил дека едно лице одзело лична карта на друго лице и гласало во негово име.

Во ПС во Радовиш, информира тој, Ф.В. од Радовиш пријавил дека П.И, исто од Радовиш му нудел пари за глас, додека во СВР Битола Е.Е. пријавила дека непознати лица ѝ нуделе пари за глас.

– Во СВР Битола било пријавено и дека полициски службеник кој обезбедувал избирачко место во училиштето во село Дебрешта им кажувал на граѓаните кој број да го заокружат на гласачкото ливче. Веднаш е известен одделот за внатрешна контрола и се постапува за да се расчисти овој случај, рече Ангеловски.

Во СВР Тетово било пријавено дека во ОУ „Коста Рацин“ во село Брвеница имало неколку непознати лица кои ги запишувале граѓаните.

За сите овие настани, нагласи портпаролот на МВР, се преземаат соодветни мерки за расчистување и отакако ќе бидат расчистени соодветно јавноста ќе биде информирана.

Тагови
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Хроника

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Најдено телото на 16-годишното момче кое исчезна во Преспанското Езеро

Read more

Кривична против скопјанка која се борела за ИСИС во Сирија

Read more

Поведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе