Incognito mode не е секогаш приватен - како можете да го промените?

 

Прелистувањето на интернет во Google Chrome можеби не е толку приватно како што мислевме.

Incognito mode на Chrome, кој на хартија служи како метод за анонимно пребарување на интернет, сепак остава дигитална корисничка трага според неодамна откриените податоци - наводно и самите вработени во Google се жалат на проблеми со приватноста на прелистувачот.

Меѓу другото, се вели дека Incognito mode на Chrome не е навистина приватно прелистување, туку само поставува некои ограничувања на она што е складирано и споделено, а тие ограничувања не се особено ефикасни во заштитата на нашата приватност.

Згора на тоа, со оглед на изјавите на Google во врска со Incognito mode и што точно им обезбедува на корисниците, просечниот корисник би очекувал дека исклучувањето на поставката наречена „историја на локација“ значи дека нивната историја на локација повеќе не се следи, но дури и кога „ локација историјата“ е исклучена, Google продолжува да ја следи историјата на локација на корисникот освен ако корисниците не се потрудат сами да ја исклучат таа опција во комплициран интерфејс полн со навидум неповрзани поставки.

Кога сте во инкогнито режим, Google сè уште може да го следи секое ваше пребарување и сепак да знае кога сте кликнале на еден од предлозите што ви се нудат. Секоја веб-локација што ја посетувате во Incognito mode може да ве следи бидејќи режимот инкогнито не ја крие вашата домашна IP адреса од веб-локацијата што ја посетувате на интернет. Вашиот интернет провајдер сè уште ги решава вашите барања за DNS, што значи дека може да го следи секој URL што го посетувате и да чува база на податоци за вашата веб-историја и потенцијално да ги споделува тие податоци со трети страни, пишува PC Chip.

Всушност, главната предност на Incognito mode е тоа што спречува акумулација на трајни колачиња на вашиот уред. Кога ќе го затворите анонимниот таб, сите колачиња оставени во вашиот прелистувач за време на тоа прелистување се бришат. Ова во основа значи дека следниот пат кога ќе го користите вашиот прелистувач и ќе посетите веб-локација, тие нема да можат да ве следат користејќи ги тие стари колачиња.

Ако Incognito mode на Chrome не ви е доволен, има подобри начини да го задржите приватно прелистувањето на интернет. За почеток, не се најавувајте на никакви лични сметки и користете VPN за да ја скриете вашата IP адреса.

Имате и голем број на наставки за прелистувач достапни кои блокираат сервери и тракери за реклами. Не постои совршен начин да се обезбеди вашата приватност на интернет, но комбинацијата од некои екстензии, VPN и повнимателно сурфање може да биде солидно решение.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Интернет

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Read more

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Read more

Meta ја откажува опцијата за допишување со Facebook пријателите на Instagram

Read more

Откази за 1.500 вработени во Spotify

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе