Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Русија е на пат да стане најголемиот добавувач на нафта во Индија овој месец, при што Москва ќе направи огромен упад во енергетскиот сектор на азискиот гигант, потег кој најверојатно ќе го поткопа влијанието на плафонот на цените наметнат од земјите на Г7 и нивните западни сојузници.

Индискиот увоз на руска сурова нафта се искачи на историски максимум во ноември, бидејќи рафинериите купуваа повеќе од 1,03 милиони барели дневно (bpd), според податоците доставени до британски Independent од трговецот за суровини Kpler.

Владата предводена од Нарендра Моди купува нафта по намалени цени од Русија од почетокот на инвазијата на Украина, додека западните земји работеа на намалување на нивната зависност од руските енергетски ресурси.

Од речиси минималниот извоз во јануари и февруари оваа година, извозот на руска нафта се зголеми на 902.000 барели дневно до октомври и се искачи на рекордни нешто повеќе од 1 милион барели дневно во ноември, според прелиминарните податоци.

„Ова најверојатно ќе резултира со тоа што Русија ќе биде снабдувач број 1 на Индија во декември“, рече Мет Смит, водечки аналитичар во Kpler, престигнувајќи ги за првпат традиционалните партнери од Блискиот Исток Саудиска Арабија и сегашниот главен снабдувач Ирак.

Индија не се обврза на горната цена од 60 долари за барел за руската нафта што ја поставија земјите од Г7, вклучително и Европската унија и Австралија, во обид да ја намали заработката на Кремљ од извозот на нафта и да го спречи приливот на пари во воениот буџет на Владимир Путин.

Индија и Кина станаа двете најголеми економии во развој кои купуваат руска нафта додека западните демократии смислуваа начини да ја притиснат руската економија и да ја продлабочат нејзината изолација. Делхи постојано го бранеше својот увоз од Русија, велејќи дека има одговорност пред индиските граѓани да го постигнат најдобриот договор и дека нема да потклекне пред притисокот на Западот.

Потегот на Индија е главен фактор што ги прави неефикасни мерките на западното ембарго.

„Индија ќе биде клучен фактор во обезбедувањето на неефикасноста на плафонот на цените. Тие беа спорадичен купувач на руска нафта пред инвазијата на Украина, но сега увезуваат близу милион барели дневно, третина од извозот на сурова нафта на Русија“, рече Смит.

Лаури Миливирта, водечки аналитичар во непрофитниот Центар за истражување на енергија и чист воздух, рече дека целта на ограничувањето на цените е да ги доближи трошоците за производство до трошоците за производство и постепено да ја лиши Русија од оданочливиот профит што се користи за „финансирање на руската варварска инвазија на Украина“.

„Индија драматично го зголеми купувањето на руска нафта оваа година, од суштински нула во претходните години. Бидејќи ЕУ забранува увоз, Индија ќе ја престигне ЕУ како увозник, веројатно веќе во декември“, рече тој.

Во вторникот, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба го нападна индиското раководство за користење на инвазијата на Украина како „можност“ за купување евтина руска нафта, велејќи дека Делхи прави добра зделка по цена на украинскиот народ.

Тој рече дека реториката на индиската влада да работи во интерес на сопствениот народ е по цена на животи на Украина, бидејќи тие „страдаат од руска агресија и умираат секој ден“.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Бизнис

Падна Волстрит

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Read more

Boeing отпушта околу 2.000 вработени

Read more

Дали Швајцарците ќе го укинат плаќањето во кеш?

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе