Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Њу Делхи, 15 јули 2019 (МИА) – Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.

„Како мерка за претпазливост, стартот на мисијата „Чандрајан 2“ е одложен. Новиот датум ќе биде дополнително одреден, стои во известувањето.

ИОВИ ги објави датумот и часот на почетокот пред неколку седмици. Индија е четвртата земја во светот (заедно со САД, Русија и Кина), која испратила свое летало на природниот сателит на Земјата.

Мисијата „Чандрајан 2″ е продолжение на индиската програма, „Чандрајан 1″, при што првиот апарат беше испратен на Месечината во октомври 2008 година и траеше скоро една година.

„Чандрајан 2” е посложен проект, вклучува и приземјување на мал вселенски брод, кој ќе го проучува минералниот состав на месечевата површина. Почетокот на програмата беше неколкупати одложена. Првично, ИОВИ го закажа за април 2018 година. Потоа беше преместено за октомври, потоа во јануари, април, мај, па јуни 2019 година.

Индија почна да развива своја вселенска програма од 1947 година, кратко време откако стана независна држава. 

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Секси калчо (II дел)

Read more

Наука

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

НАСА компонираше ѕвездена симфонија

Read more

Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Read more

Што би се случило доколку Сонцето би било помало од Земјата?

Read more

Гик

  • filter

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Читај повеќе

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Читај повеќе

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Читај повеќе
  • filter

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3 - што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Читај повеќе

Многу критики за новиот дизајн на Facebook - дали ви се допаѓа?

Читај повеќе

Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Читај повеќе

Wikipedia конечно добива нов дизајн, погледнете како ќе изгледа

Читај повеќе