Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Њу Делхи, 15 јули 2019 (МИА) – Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.

„Како мерка за претпазливост, стартот на мисијата „Чандрајан 2“ е одложен. Новиот датум ќе биде дополнително одреден, стои во известувањето.

ИОВИ ги објави датумот и часот на почетокот пред неколку седмици. Индија е четвртата земја во светот (заедно со САД, Русија и Кина), која испратила свое летало на природниот сателит на Земјата.

Мисијата „Чандрајан 2″ е продолжение на индиската програма, „Чандрајан 1″, при што првиот апарат беше испратен на Месечината во октомври 2008 година и траеше скоро една година.

„Чандрајан 2” е посложен проект, вклучува и приземјување на мал вселенски брод, кој ќе го проучува минералниот состав на месечевата површина. Почетокот на програмата беше неколкупати одложена. Првично, ИОВИ го закажа за април 2018 година. Потоа беше преместено за октомври, потоа во јануари, април, мај, па јуни 2019 година.

Индија почна да развива своја вселенска програма од 1947 година, кратко време откако стана независна држава. 

реклама

Kia го освежи моделот Picanto

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more
policija.jpg

Алфи нападнати при обид да уапсат осудено лице

Read more
Здравко Мамиќ уапсен во Босна

Здравко Мамиќ уапсен во Босна

Read more

Наука

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Read more

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Read more

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе