НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ

Индијана избори мајсторка со Њујорк, катастрофална шутерска вечер на Брансон

Кошаркарите на Индијана Пејсерс го совладаа Њујорк Никс со 116:103 во шестиот полуфинален натпревар од плеј-офот на Источната конференција и израмни на 3:3 во партии, па седмиот дуел ќе го решава патникот во финалето.

Индијана одигра еден од најдобрите натпревари во сезоната, а клучен беше третата четвртина кога отидоа на плус 12 и без поголеми проблеми го задржаа тоа водство до крајот.

Одличен беше Паскал Сјакам со 25 поени и 7 скока, Мајлс Тарнер додаде 17 поени и 8 скока во редовите на победничкиот тим, а забележителни беа и Тајрис Халибртон и Ендрју Нембхард со по 15 поени.

На другата страна се истакна Џејлен Брунсон со 31 поен и 5 асистенции, но со катастрофален 11/26 шут од поле.

Во првото полувреме промаши дури 11 шута. Вво редовите на Никс солидни беа и Дус МекБрајд со 20 поени и Донтеј ДиВинчензоу со 17 поени.

Решавачкиот натпревар број 7 ќе се игра в недела од 21:30 часот по македонско време во „Медисон Сквер Гарден“. Директен пренос ќе оди на каналите на ArenaSport.

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Како Вест стана логото на НБА?

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен