Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Производителите на телефони деновиве се тркаат за издавање на уред со сензор Samsung HP1 од 200 MP, а еден од тие производители е Infinix, кој штотуку го лансираше својот паметен телефон Infinix Zero Ultra.

Компанијата со седиште во Хонгконг, која ги дизајнира своите телефони во Франција, постави 6,8-инчен AMOLED екран со заоблени рабови на предниот дел на својот нов уред, со резолуција FHD+. Со цел движењето низ корисничкиот интерфејс да биде непречено и добра видливост, дисплејот се освежува со брзина од 120 HZ и може да достигне 900 nits.

Ако името Ultra ве наведе да помислите дека станува збор за флегшип уред, тогаш ќе ве разочара фактот што овој паметен телефон се напојува со чипсет MediaTek Dimensity 920. Сепак, тоа не значи дека уредот нема да има добри перформанси во секојдневната работа - напротив, најголем конкурент на овој процесор е Snapdragon 778G, што значи дека клиентите ќе добијат повеќе од задоволителни перформанси.

Remote video URL

На задната страна на уредот има систем со три камери. Главната камера е Samsung HP1 сензор од 200 MP со оптичка стабилизација, па нема сомнеж дека клиентите ќе бидат задоволни од фотографиите. За жал, фактот дека Infinix Zero Ultra не е флегшип уред најдобро се одразува во фактот што снимањето е ограничено на 4K 30 fps. Секундарните камери се ултраширокоаколната од 13 MP и сензор за длабочина од 2 MP. Камерата од 32 MP во исечокот на екранот е задолжена за селфи.

Сепак, она што водечките уреди можат да го наречат телефонот Infinix Zero Ultra е брзината на полнење - батеријата со две ќелии со капацитет од 4.500 mAh се полни со брзина од 180 W, а Infinix тврди дека уредот може да се наполни за само 12 минути. Недостасува поддршка за безжично полнење, но купувачите ќе можат да најдат полнач GaN во кутијата.

Infinix Zero Ultra доаѓа во конфигурација со 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија, во црно-бело, а клиентите ќе треба да издвојат 520 долари за него. Не се знае дали и кога ќе се најде на нашиот пазар.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Мобилни

Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

Read more

iPhone 15 ќе биде изработен од титаниум и ќе има заоблени рабови

Read more

Аналитичар најавува значително побрзи iPhone 15 модели

Read more

Откриени детали за новиот смартфон OnePlus 11

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе