InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Американската вселенска станица забележа потреси на Марс кои траеја долго и чија силина би се почувствувала на Земјата доколку се случеа на нашата планета.

Еден од потресите беа со јачина од 4,2 степени по Рихтер, а НАСА тврди дека тоа е еден од најголемите и најдолги потреси на Марс забележани од почетокот на мисијата на сондата InSight, која слета на Црвената планета во ноември, 2018.

Потресот траеше подолго од 90 минути. Од НАСА се одушевени што сондата конечно регистрира поголеми потреси. Минатиот месец исто така беа регистрирани два потреси, со јачина од 4.2 и 4.1.

Научниците се уште набљудуваат колку всушност е марс геолошки активен. Сондата користи соларна енергија, а досега се забележани стотина потреси што укажува на тоа дека под површината на Марс би можело да има вулкански активности.

Исајт претходно имаше проблеми бидејќи марсовската прашина ги прекри неговите соларни панели, но НАСА со роботска рака на нив фрли песок па така гранулите во комбинација со ветрот ја отстранија прашината.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Вести

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Read more

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Read more

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Read more

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе