Instagram го отстрани профилот на Pornhub

Пред да биде отстранет од социјалната мрежа Instagram, Pornhub имаше над 13,1 милион следбеници и над 6.200 објави.

Овој потег следи еден месец откако Visa и Mastercard ги укинаа привилегиите за плаќање на TrafficJunky, огранок за рекламирање на MindGeek, матичната компанија на Pornhub.

Тоа следи по судската одлука на сојузниот суд во јули со која е одбиено барањето на Visa да биде отстранета од случајот во кој MindGeek е тужен за наводна дистрибуција на детска порнографија и во која се наведува дека Visa свесно овозможила на MindGeek да ги претвори во готовина парите од нелегалната содржина.

На Instagram профилот, Pornhub споделуваше непорнографски видеозаписи и фотографии, но според Доун Хокинс од Националниот центар за сексуална злоупотреба, „промовирал порнографија и прикажувал видеа како Next Career Goal“, кои ги поттикнуваат луѓето да се занимаваат со порнографија.

Центарот е дел од поддржувачите кои лобираа Pornhub да биде отстранет од Instagram.

„Instagram храбро одлучи да го прекине партнерството со Pornhub и време е сите корпоративни субјекти да го следат овој примeр“, изјави Хокинс.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Интернет

Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Read more

YouTube тивко тестира 5 реклами наместо 2, нема прескокнување

Read more

Најдобрите страници за гледање спортски настани

Read more

Успешно демонстриран нов Wi-Fi и 2,5 пати поголема брзина

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе