Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Социјалната мрежа Instagram наводно работи на воведување наплата за верификувани кориснички профили.

Намерите на Instagram ги откри инженерот Алесандро Палуци, а своите тврдења ги базира на код. Тој сподели скриншотс од кодот на апликацијата на социјалните мрежи, на кои се чита „IG_NME_PAID_BLUE_BADGE_IDV“ и „FB_NME_PAID_BLUE_BADGE_IDV“.

Тоа јасно укажува дека „paid blue badge“ се однесува на сините ознаки што ги добиваат профилите на проверените корисници на оваа платформа. FB и IG се однесуваат на Facebook и Instagram, што значи дека Meta размислува за наплаќање за верификуван профил на своите платформи. IDV е добро познат акроним за „верификување на идентитетот“.

URL

Палуци откри голем број претходно ненајавени функции во минатото, вклучително и Организаторот на Instagram. Исто така, овој девелопер наводно открил код поврзан со нов тип на претплата, но сè уште е нејасно дали е директно поврзан со претплатата за верификуван профил.

Twitter Blue е претплата која чини од 8 до 11 долари месечно и им овозможува на корисниците пристап до ознака за верификуван профил, како и до некои експериментални функции. Тоа беше еден од првите потези на новиот сопственик на Twitter, Илон Маск. Сепак, се покажа како неуспешен потфат, бидејќи компанијата не спроведе заштитни мерки за да ги спречи корисниците да имитираат компании или познати личности.

Ако Meta навистина работи на платена верификација, тогаш треба да најде начин да не ја повтори грешката на Twitter. Во моментов, многу е тешко да се верификува профилот, а постои и црн пазар за верификација на Instagram каде што луѓето плаќаат десетици илјади долари за да добијат ознака на нивниот профил.

Засега нема коментари од Meta за откритието на Палуци.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Интернет

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more

Instagram добива нова функција

Read more
 

Гик

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Читај повеќе