Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Ѓинпинг вчера потпишаа заедничка изјава за продлабочување на партнерството и стратешката соработка, во која беше посочено дека руско-кинеските односи се сеопфатни, стратешки и „на највисоко ниво во историјата“.

Институтот за проучување на војната во својот последен извештај рече дека обврските што ги презеле Си и Путин биле „забележително еднострани“. Си го пофали Путин и ја засили позицијата на Кина за политичко решение за војната во Украина, но не отиде многу подалеку од тие изјави.

„Путин, за разлика од нив, најави голем број мерки кои ја сигнализираат континуираната ориентација и зависност на Русија од Кина во енергетскиот и економскиот сектор, кои изгледаат многу еднострани во споредба со релативно умерените обврски на Си“, откри ISW.

„Си сигнализираше дека нема намера да ја поддржи руската војна во Украина надвор од нејасните дипломатски гаранции, што е веројатно помалку од она што Путин се надеваше да го обезбеди во преговорите. Путин веројатно не успеа да обезбеди онакво партнерство какво што му треба и сака, а Си веројатно ќе ја напушти Москва откако ќе обезбеди гаранции кои се повеќе еднострани отколку што имаше намера Путин да бидат“, тврди ISW.

URL
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Свет

НАТО ѝ се закани на Кина

Read more

Дали Украина ќе го принуди Путин на примирје?

Read more

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Read more

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Read more
 

Вести

Левица: Тарифата на нотарите енормно зголемена

Читај повеќе

Герасимовски: Учениците до 10 години може да бидат згрижени во градинките и за летниот распуст

Читај повеќе

Почина Стојан Андов – првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Читај повеќе

Тешко повредена скопјанка при судир меѓу мотоцикл и електричен тротинет

Читај повеќе

Повторно ќе биде сослушан осомничениот за убиството на двегодишната Данка

Читај повеќе

Општина Карпош поставува „репелент“ за спречување на појава на змии

Читај повеќе

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Читај повеќе

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Читај повеќе

Платформата за родова еднаквост за двојното убиство во Кратово: Станува збор за самоодбрана

Читај повеќе