Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Ѓинпинг вчера потпишаа заедничка изјава за продлабочување на партнерството и стратешката соработка, во која беше посочено дека руско-кинеските односи се сеопфатни, стратешки и „на највисоко ниво во историјата“.

Институтот за проучување на војната во својот последен извештај рече дека обврските што ги презеле Си и Путин биле „забележително еднострани“. Си го пофали Путин и ја засили позицијата на Кина за политичко решение за војната во Украина, но не отиде многу подалеку од тие изјави.

„Путин, за разлика од нив, најави голем број мерки кои ја сигнализираат континуираната ориентација и зависност на Русија од Кина во енергетскиот и економскиот сектор, кои изгледаат многу еднострани во споредба со релативно умерените обврски на Си“, откри ISW.

„Си сигнализираше дека нема намера да ја поддржи руската војна во Украина надвор од нејасните дипломатски гаранции, што е веројатно помалку од она што Путин се надеваше да го обезбеди во преговорите. Путин веројатно не успеа да обезбеди онакво партнерство какво што му треба и сака, а Си веројатно ќе ја напушти Москва откако ќе обезбеди гаранции кои се повеќе еднострани отколку што имаше намера Путин да бидат“, тврди ISW.

URL
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Свет

Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Read more

Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

Read more

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Read more

Њујорк забрани дискриминација врз основа на дебелина

Read more
 

Вести

Родители најавуваат бојкот откако градоначалникот ја разреши, а министерката ја врати директорката на градинката „Детска радост“

Читај повеќе

Пешак загина на патот Прилеп-Битола, повредено и дете

Читај повеќе

Кумановец со автомобил удри во две девојчиња

Читај повеќе

Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Читај повеќе

Америка се спаси од банкрот

Читај повеќе

Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

Читај повеќе

Во Скопје се вози брзо – за еден ден казнети 70 возачи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Читај повеќе
  • filter

Шишиња, лименки, конзерви извадени од Охридското Езеро

Читај повеќе