Институт за војна: Путин се обидува да ја префрли вината за сите загуби на еден човек

Институтот за проучување на војната (ISW) го објави својот најнов извештај, во кој се вели дека руската новинска агенција РБК на 3 октомври објави дека рускиот претседател Владимир Путин го заменил генерал-полковник Александар Журављов со генерал-полковник Роман Бердников како командант на Западниот воен округ, чии единици главно ги работат во североисточниот регион Харков.

ISW додаде дека „Журавлев не е виден подолго време и дека Путин за две недели смени двајца команданти на единиците на Западниот воен округ“.

Назначувањето ново лице на Западниот воен округ може да биде обид на Путин да го пренасочи зголемениот гнев поради руските загуби во Харковската област, како и обид да се оттргнат критиките на генерал-полковник Александар Лапин, командант на Централниот воен округ, поради неодамнешните руски неуспеси околу Лиман.

URL

Според ISW, Путин може да се обиде да ја префрли вината за какви било идни руски загуби во регионите Харков и Луганск на Бердников.

„Руските власти го ослободија од притвор директорот на нуклеарната централа Запорожје (ZNPP) Ихор Мурашов и најверојатно продолжуваат да ја поткопуваат украинската контрола врз централата. Енергоатом објави дека руската војска го привела извршниот директор на ЗНПП, Ихор Мурашов на 30 септември и го ослободила на контролирана територија на Украина на 3 октомври по разговорите со генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија Рафаел Гроси. Руските власти веројатно нема да дозволат Мурашов да се врати на својата позиција во ZNPP“, пишува ISW.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Свет

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Read more

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Read more

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Read more

Германија очајна за странски работници, ја олеснува имиграцијата

Read more
 

Вести

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Читај повеќе

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Читај повеќе

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Читај повеќе

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Читај повеќе

Кривична за скопјанец, на полицајци лажно им се претставил како полициски службеник

Читај повеќе

Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

Читај повеќе
  • play_arrow

Тунџев: Катастарските услуги поскапени за 25 до 30 проценти

Читај повеќе

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Читај повеќе