Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Intel ја претстави 13-та генерација Core процесори, наречени Raptor Lake, кои се карактеризираат со бројни подобрувања и поголеми брзини.

Ако сакате да видите вистинска конкуренција на дело, само погледнете ја „војната“ меѓу Intel и AMD да го пласираат најбрзиот компјутерски процесор на пазарот.

Во текот на последните десет години, Intel имаше големи проблеми со доцнењето на производството и дизајнот на своите процесори, кои AMD ги користеше за да ја зајакне својата Zen архитектура и да го создаде импресивното семејство на чипови Ryzen.

Кога многумина веќе го отпишаа Intel, компанијата ја претстави долгоочекуваната 12-та генерација Core процесори, што беше огромен успех на пазарот. Сега е време за наследниците, а тоа се чиповите од 13-та генерација - Raptor Lake.

URL

Intel ги претстави сериите K и KF на десктоп процесори, предводени од премиум моделот Core i9-13900K, чија цел е да понуди најдобро искуство за играње.

Core i9-13900K има двојно повеќе E-јадра во споредба со претходниот модел 12900K и вкупно 24 јадра, повисоки брзини на засилување (до 5,9 GHz) и повеќе кеш меморија. Подобрувања се направени и во сегментот на оверклокување, со Extreme Tuning Utility и Intel Speed ​​​​Optimiser.

URL

Новата платформа носи и подобрувања за DDR5 меморијата, зголемувајќи ги брзините од 4800 MT/s на 5600 MT/s.

Од октомври на пазарот се очекува 13-та генерација на Core десктоп процесорот на Intel, а цените ќе ги дознаеме подоцна.

Тагови
реклама

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Најстариот актер од серијата „Squid Game“ обвинет за сексуално вознемирување

Read more

Хардвер

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Read more

Доаѓа конкуренцијата на најмоќните Qualcomm Snapdragon чипови

Read more

Apple исфрла основни елементи од дизајнот на iPhone 15

Read more

Ако безжичното полнење е иднината, зошто никој не го користи?

Read more
 

Гик

Huawei Watch GT 3 SE - најлесниот модел во серијата GT 3, со траење на батеријата до 2 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за играта The Witcher 3 ја покажа новата next-gen графика

Читај повеќе

Илон Маск воведува амнестија на Twitter, ги враќа суспендираните профили

Читај повеќе

Alexa на Amazon е во големи проблеми

Читај повеќе

Кина: Младите го решија проблемот со зависност од гејминг

Читај повеќе

Внимателно кога го оставате компјутерот на поправка, особено ако сте жена

Читај повеќе
  • play_arrow

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Читај повеќе

Од 1 декември Facebook воведува измени на профилите

Читај повеќе

Шпански научници сакаат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција

Читај повеќе