Кои се симптомите?

Интензивниот тренинг може да му наштети на вашето тело

Интензивното вежбање кое се практикува за да се добијат посакуваните резултати за брзо време, може да биде штетно за вашето тело и здравје. Кои се симптомите дека сте претерале со вежбањето?

Напорниот тренинг и вашиот ентузијазам може да предизвикаат различни нуспојави. Како да забележите дека сте претерале и дека ви е потребен одмор?

Не постигнувате резултати

Секој тренинг не може да биде ист. Доколку не можете да ја постигнете зацртаната цел, а порано сте можеле, тогаш веројатно сте го достигнале максимумот. 

Болката не поминува

Нормално е да имате воспаление на мускулите ако неодамна сте започнале со вежбање, но доколку вежбате редовно, а болката не поминува, тоа е знак дека треба да одморите некој период. 

Имате хронични повреди

Хроничните повреди се повреди кои се појавуваат и не исчезнуваат. Кога ќе претерате, а не му давате време на телото да оздрави, мускулите нема да се развијат.

Не можете да заспиете

Интензивниот тренинг може да предизвика прекумерно производство на хормонот на стрес, а со тоа не можете да заспиете.

Изгубивте мотивација за вежбање

Секој ден заминувавте во теретана полни со ентузијазам и одеднаш ја изгубивте мотивацијата. Тоа е знак дека претеравте со вежбање и некој период треба да практикувате полесни вежби.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Фит

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Read more

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Read more

Магазин

  • filter

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Читај повеќе

Во Канада за една година 25.000 обиди за самоубиство

Читај повеќе

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе