СЕРИЈА А 2019/20

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

„Нераѕурите“ беа немилосрдни кон последната Бреша постигнувајќи 6 голови, Милан се изваде во Ферара со автогол во судиско, додека Фиорентина беше непријатно изненадена дома од Сасуоло.

Интер синоќа гневот од лошите игри и резултати го истури врз последнопласираниот тим на табелата, Бреша. Составот на Антонио Конте постигна по три гола во секое полувреме извоувајќи ја највисоката победа сезонава. Сите голови ги постигнаа различни играчи и тоа Ашли Јанг, Алексис Санчес од пенал, Данило Д'Амброзио, Роберто Гаљардини, Кристијан Ериксен и Антонио Кандрева.

Remote video URL

Милан гостуваше во Ферара кај СПАЛ каде и покрај најавите сепак во тимот не беше Златан Ибрахимовиќ. Домаќините со головите на Матија Валото и Серџо Флокари уште по половина час игра водеа со 2:0, но пред полувремето црвениот на Марко Д'Алесандро ги исфрли од колосек. СПАЛ успешно се бранеше сѐ до 79. минута кога Рафаел Леау намали на 2:1, а драгоцената победа ја испуштија во судиското надополнување кога Франческо Викари си постигна несреќен автогол и го спаси Милан од срамен пораз.

Remote video URL

Екипата на Фиорентина беше непријатно изненадена од Сасуоло на домашен терен. Грегоар Дефрел во првиот дел постигна два гола, а потоа Мерт Мулдур зголеми на 0:3 пред Патрик Кутроне да го ублажи поразот во последната минута.

Remote video URL

Крајно интересен натпревар одиграа Верона и Парма постигнувајќи вкупно пет голови. Гостите поведоа преку Дејан Кулушевски, но Верона направи пресврт со головите на Самуел Ди Кармине од пенал и Матија Ѕакањи. Рикардо Гаљоло потоа израмни на 2:2, а победата за Верона ја донесе Матео Песина на 9 минути пред крајот.

Remote video URL

Во останатите два натпревара синоќа Болоња и Каљари одиграа 1:1, а Сампдорија славеше на гости кај Лече со 1:2 каде, интересно, сите три гола беа постигнати од белата точка.

Remote video URL
Remote video URL
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Фудбал

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Read more

Спорт

  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе