ЗИМСКИ ТРАНСФЕР ПЕРИОД 2020

Интер гламурозно го претстави Ериксен, како Џејмс Бонд

Данецот стави потпис на договорот и од денеска официјално е нов играч на Интер, гламурозно претставен.

Како Џејмс Бонд, 27-годишниот Данец доби гламурозно претставување од миланскиот клуб. Првите кадри од новиот играч на „нераѕурите“ се појавија од Театро дела Скала, позирајќи како Џејмс Бонд. Ова е првпат оваа позната оперска куќа да биде користена на ваков начин за што Интер морал да бара посебна дозвола од градоначалникот Џузепе Сала.

„Едвај чекав да пристигнам, прекрасно е да се биде тука и сум среќен штом сум нов играч на Интер. Многу сум емотивен и едвај чекам да ги запознаам навивачите, веќе имав можност да го слушнам нивно топло добредојде, беше фантастично“, беа првите зборови на Кристијан Ериксен како играч на Интер.

Ериксен го одбра бројот 24, но не во чест на Коби Брајант. Причината е друга: во Тотенхем носеше 23, а 24 симболизира одење чекор напред во кариерата.

Со Интер потпиша 4 и пол-годишен договор, односно до јуни 2024 година. За трансферот Тотенхем доби 20 милиони евра. Ериксен е засилувањето во средниот ред кое Антонио Конте одвај го чекаше.

За Тотенхем играше 6 и пол сезони, а таму дојде од Ајакс. За репрезентацијата на Данска има одиграно 95 натпревари со постигнати 31 гол. Настапи на Мундијалите во 2010 и 2018, како и на ЕУРО 2012, а треба да игра и на претстојното ЕУРО.

реклама

Фудбал

Дајер мораше во веце среде натпревар, Мурињо тргна по него

Read more

Милан го бара Далот

Read more

Ќе има ВАР на баражот Македонија - Косово

Read more

Газдата на Атлетико го повика Меси да му се приклучи на Суарес

Read more

Спорт

  • play_arrow

Дајер мораше во веце среде натпревар, Мурињо тргна по него

Читај повеќе

Милан го бара Далот

Читај повеќе

Металург обезбеди пласман во групната фаза од Европската лига

Читај повеќе

Поради позитивни кај ПИК Сегед одложен натпреварот со Вардар

Читај повеќе

Ќе има ВАР на баражот Македонија - Косово

Читај повеќе

Ѓоковиќ го елиминираше противникот на стартот на Ролан Гарос

Читај повеќе

Газдата на Атлетико го повика Меси да му се приклучи на Суарес

Читај повеќе

Конте: Примивме многу голови? Па Сити прими 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со правилото за игра со рака?

Читај повеќе