СЕРИЈА А И ЛА ЛИГА 2021/22

Интер и натаму се мачи, препородената Барса реди победи

Италијанскиот шампион не успеа да врзе две победи по ред ремизирајќи кај Торино, додека каталонскиот гигант се наоѓа во серија од 4 последователни победи откако синоќа ја среди Осасуна.

Откако минатото коло Интер го прекина постот без победа торпедирајќи ја Салернитана со 5:0, синоќа не успеа да почне низа победи откако едвај преживеа на гостувањето кај Торино.

Домашните уште во 12. минута поведоа преку бразилскиот дефанзивец Бремер кој начека една топка по мешаница по корнер.

Интер се мачеше, едвај создаваше шанси, а кога сите помислија дека ќе претрпи нов пораз на сцена стапи резервистот Алексис Санчес со израмнувачки погодок во 3. минута од судиското надополнување.

Remote video URL

Со овој кикс Интер падна на 3. место на табелата од Серија А каде со 59 бода е зад Наполи (60) и лидерот Милан (63). „Нераѕурите“ имаат и натпревар помалку.

Барселона дојде до четвртата последователна победа откако синоќа ја декласираше Осасуна со 4:0. Уште во првите половина час игра Каталонците постигнаа три од головите и ја најавија победата.

Се почна со реализираниот пенал на Феран Торес во 14. минута, а потоа истиот играч во 21. минута го дуплираше водството. Во 27. минута Пјер-Емерик Обамејанг зголеми на 3:0 на проигрување од Усман Дембеле. Конечниот резултат го постави Рики на 15 минути пред крајот.

Ова е четврта победа во низа за Барса која претходно ги совлада и Валенсија (4:1), Атлетик (4:0) и Елче (2:1).

Со 51 бод Барса е на делба на 3. место со Атлетико и има 5 бода помалку од второпласираната Севиља од која има и натпревар помалку.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Фудбал

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе