УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2019/20

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Интер го елиминираше Хетафе во единствениот единечен натпревар, Манчестер Јунајтед и Шахтар само ја потврдија предноста од првите натпревари, додека Копенхаген успеа да ја надополни негативата и да избори пласман.

Со четирите натпревари од осминафиналето на Лига Европа конечно продолжија и европските клупски натпреварувања по големата пауза поради пандемијата со коронавирусот.

На неутрален терен во Гелзенкирхен, Германија, Интер и Хетафе одиграа еден решавачки натпревар во кој „Нераѕурите“ излегоа како победници и изборија место во четвртфиналето. Ромелу Лукаку во 33. минута го отвори резултатот, а точка на победата стави штотуку влезениот Кристијан Ериксен во 83. минута.

Манчестер Јунајтед имаше предност од 5:0 од првиот натпревар против ЛАСК, па реваншот на домашен терен беше само формалност. Гостите поведоа преку Филип Визингер во 55. минута, две минути подоцна израмни Џеси Лингард, а Антони Марсијал на две минути пред крајот донесе нова победа за „Црвените ѓаволи“ кои на овој натпревар настапија во комбиниран состав.

Копенхаген успешно ја анулираше предноста на Басакшехир од 0:1 и со убедлива победа од 3:0 замина во наредната фаза. Јонас Винт уште во 4. минута ги израмни силите, а потоа во 53. минута од пенал донеше водство за домаќините, додека сите надежи на Турците ги сруши Расмус Јенсен во 62. минута.

Волфсбург отпатува во Украина со надеж да надокнади негатива од 1:2 во корист на Шахтар, но наместо тоа се врати дома со пораз од 3:0. Најпрво двата тима останаа со играч помалку кога Давит Хочолава во 68. минута кај домаќините и Џон Брукс во 70-тата кај гостите заработија исклучување. Шахтар победата ја одработи фузиозно во последните минути од натпреварот. Во 89. минута Жуниор Мурајс го постигна првиот гол, а во судиското надополнување Манор Соломон и по вторпат Мурајс се погрижија за конечни 3:0.

Според жрепката, веќе е позната една четвртфинална двојка и тоа Манчестер Јунајтед против Копенхаген.

Денеска се играат останатите четири натпревари во кои Интер го чека подобриот од Ренџерс - Баер Леверкузен, а Шахтар победникот од Ајнтрахт - Базел. Олимпијакос - Вулверхемптон и Севиља - Рома ќе ја дадат последната четвртфинална двојка.

Тагови
реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Фудбал

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе