СЕРИЈА А 2020/21

Интер се поправи и убедливо славеше против Сасуоло

Тимот на Интер оставри втор триумф во низа во Серија А откако денеска со убедливи 3:0 победи на незгодното гостување кај Сасуоло.

Се очекуваше тежок натпревар за „Нераѕурите“ со оглед на тоа што домаќинот во овој натпревар влезе како второпласиран и непоразен сезонава, а особено по неубедливите игри на гостите од Милано.

Но, избраниците на Антонио Конте покажаа една поинаква игра и лесно ги освоија трите бода. Уште во 4. минута Лаутаро Мартинес одчлично му сервираше на Алексис Санчес кој го отвори резултатот.

Само десет минути подоцна, по една уфрлување на Артуро Видал, Влад Кирикеш си постигна ненамерен автогол носејќи му на Интер водство од два гола разлика.

Во 60. минута Роберто Гаљардини начека еден отпадок и со ефектен удар ги постави конечните 0:3.

Интер сега има 18 бодови, исто колку и Сасуоло. Сега двата се на делба на второто место, но со оглед на тоа што ова беше прв натпревар од 9. коло, до комплетирањето може да има промени во пласманот.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Read more

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Read more
 

Спорт

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе

Пеце Суперхикс: Никој не е избришан од химната за ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е нудистот што трчаше на теренот во Гранада?

Читај повеќе

Ѕаниоло доби лоши вести: Мора да го пропушти ЕУРО

Читај повеќе