СЕРИЈА А 2020/21

Интер се поправи и убедливо славеше против Сасуоло

Тимот на Интер оставри втор триумф во низа во Серија А откако денеска со убедливи 3:0 победи на незгодното гостување кај Сасуоло.

Се очекуваше тежок натпревар за „Нераѕурите“ со оглед на тоа што домаќинот во овој натпревар влезе како второпласиран и непоразен сезонава, а особено по неубедливите игри на гостите од Милано.

Но, избраниците на Антонио Конте покажаа една поинаква игра и лесно ги освоија трите бода. Уште во 4. минута Лаутаро Мартинес одчлично му сервираше на Алексис Санчес кој го отвори резултатот.

Само десет минути подоцна, по една уфрлување на Артуро Видал, Влад Кирикеш си постигна ненамерен автогол носејќи му на Интер водство од два гола разлика.

Во 60. минута Роберто Гаљардини начека еден отпадок и со ефектен удар ги постави конечните 0:3.

Интер сега има 18 бодови, исто колку и Сасуоло. Сега двата се на делба на второто место, но со оглед на тоа што ова беше прв натпревар од 9. коло, до комплетирањето може да има промени во пласманот.

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Зошто Александар Македонски не го нападнал Рим туку одел само на исток?

Најнеобичните цвеќиња што може да се видат на Земјата

Пиоли ќе добие отказ, постои список со 5 имиња за негов наследник

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Верстапен на пол-позицијата во Кина, Хамилтон ќе стартува од 18. место

Мајами и Њу Орлеанс последни учесници во плеј-офот, крајот за Чикаго и Сакраменто

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон