СЕРИЈА А 2019/20

Интер со фуриозен финиш победи кај Парма

Иако губеа и се мачеа, на крајот „Нераѕурите“ успеаја да прокнижат три бода и тоа со два гола во рок од три минути за победа со пресврт на гостувањето на „Енио Тардини“.

Парма уште еднаш покажа дека е тврд орев за тимот на Антонио Конте. Откако есента одигра 2:2 на „Меаца“ и притоа беше во водство, доцна синоќа на реваншот на свој терен повторно беше блиску до изненадување.

Домаќините поведоа по 15 минути игра откако Жервињо со слалом ја измести гостинската одбрана и го отвори резултатот.

Интер ја контролираше играта, имаше и посед, но никако не успеваше да ја пробие одбраната на популарните „Крочати“ и да создаде сериозна шанса. Напротив, Парма преку контри се закануваше да го дуплира водството.

Упорноста на играњето со нафрлени топки на Интер му вроди плод дури во последните минути од натпреварот. По еден корнер во 84. минута, Лаутаро Мартинес ја чепна топката, таа дојде до дефанзивецот Стефан де Врај кој со глава израмни на 1:1.

Само три минути подоцна дојде пресвртот. Виктор Мозис од свртување нафрли и перфектно го пронајде нововлезениот дефанзивец Алесандро Бастони со кој глава погоди за 1:2. Младиот Бастони лани настапуваше токму за Парма, како позајмен играч.

Remote video URL

Со овој натпревар се комплетираше 28. коло по кое Јувентус води со 69 бодови, пред Лацио со 65, Интер со 61 и Аталанта со 57.

реклама

Фудбал

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Read more

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Read more

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Read more

Спорт

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе