Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

За оргазмот најчесто се пишува од женска перспектива, додека мажите се често во втор план бидејќи главно немаат проблеми со свршување.

Сепак, и кај машкиот оргазам постојат многу работи и интересни факти, а самиот интензитет на оргазмот може да зависи од многу фактори.

Одвоивме неколку интересни факти за машкиот оргазам:

1. Истражувањата покажаа дека просечно оргазмот кај мажите трае од 5 до 30 секунди. Женскиот е подолг.

2. Оргазам и ејакулација не се случува во исто време, ејакулација може да се појави по оргазам, додека има и мажи кои доживеале оргазам без ејакулација.

3. Истражувањата покажаа дека мажите додека мастурбираат може да свршат во рок од две минути, на жените им е потребно подолго време.

4. Просечната издржливост на мажите во кревет е седум минути, од почетокот на пенетрација до доживување оргазам. Постојат исклучоци, па некои мажи може да доживеат оргазам и по две минути.

5. Иако по сексот се спремни за втора рунда, на многу мажи им е потребен одмор за повторно да се подигне нивото на енергија. На некои им се доволни неколку минути одмор, на други неколку часа.

6. Исто како и жените, мажите имаат чувствителни точки на телото кои со стимулација може да ги доведе до сексуално задоволство. Според сексолозите, машката Г-точка се наоѓа во непосредна близина на анусот, па ако сакате предизвици обидете се да ја најдете таа чувствителна точка кај партнерот.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Љубов и секс

Зошто љубовта умира?

Read more

Најчестите грешки во кревет, многумина не се ни свесни дека ги прават

Read more

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе