Интересни факти што можеби не ги знаете за Никола Тесла

Еден од најпознатите научници во историјата, Никола Тесла е роден на денешен ден во 1856 година. Тој е најпознат по својот придонес за струјата што денеска се користи низ светот, а покрај големите откритија што ги направил, починал сиромашен во 1943 година.

Прочитајте неколку интересни факти од IFLScience што можеби не сте ги знаеле за еден од најпознатите светски научници.

1. Тесла бил екологист

Тесла бил загрижен за тоа дека човештвото брзо ќе ги потроши ресурсите на Земјата и бил поборник за обновливи ресурси. Истражувал методи што би овозможиле користење на природна енергија од земјата и небото, за да се намали користењето на фосилните горива.

2. Тесла бил роден за време на бура со грмотевици

Интересно е што Тесла бил роден за време на силна бура со многу грмотевици. Поради лошите временски услови, жената што ја пораѓала неговата мајка сметала дека тој ќе биде „дете на темината“. Сепак, мајката се спротивставила и одговорила дека тој ќе биде дете на светлината.

3. Тесла бил хуманист

Научникот верувал дека треба да се подобри квалитетот на човеквиот живот, но не заради финансиска придобивка. Тоа е една од причините поради кои работел на проект за бесплатна енергија за сите, а подоцна тоа било и една од причините што починал сиромашен.

4. Тесла размислувал за безичниот интернет во 1901 година

Генијалниот изумител имал одлична имагинација, но не ги реализирал сите свои проекти и замисли. Додека работел на трансатлантското радио, замислувал систем кој може да собира информации, да ги енкодира и да ги праќа до уреди кои би можеле да се држат во рака - нешто слично на интернетот што денеска се користи на мобилните уреди.

5. Тесла имал неверојатна меморија

Со неговата меморија тој можел да се сети на цели книги или пак на слики во секој детал. Според некои податоци тој никогаш не ги цртал проектите, туку ги изработувал изумите според она како ќе ги замислел без потреба од скици.

6. Американската влада има тајни документи за него

Кога Тесла починал, американската влада го конфискувала целиот негов имот. Дел од нив подоцна биле вратени на фамилијата, а дел се поклонети на Тесла музејот во Белград. Иако починал пред многу време, американската влада се уште има тајни документи за него што не ги објавува.

7. Едисон и Тесла не биле смртни непријатели

Овие двајца научници соработувале на директната струја пред Тесла да се откаже од таа идеја за да развива својата замисла за наизменична струја. Можеби подобар опис на нивниот однос би бил дека биле бизнис ривали.

 

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Наука

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more

Научниците предупредуваат: Земјата се врти многу брзо

Read more

Дали темната материја воопшто постои? Научниците се сомневаат

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе