Интересни факти за сексот кои веројатно не ги знаете

о сексот се поврзуваат безброј интересни факти, статистики и необични истражувања кои постојано нè изненадуваат.


Ниту една статија не може да ги опише сите необичности поврзани со сексот, но овие луди, забавни и бизарни факти се одличен почеток.

Спермата е богата со хранливи материи

Во спермата има многу компоненти, чие присуство не е исто кај секој припадник на машкиот пол. Но, на глобално ниво, секоја сперма има витамин Ц, калциум, хлор, холестерол, лимонска киселина, фруктоза, млечна киселина, магнезиум, фосфор, калиум, витамин Б12 и цинк.

Вашиот сексуален живот влијае и на вашиот приход

Едногодишно истражување во кое учествувале субјекти од Грција покажа дека луѓето кои имале секс четирипати неделно заработуваат многу повеќе од оние кои имаат секс поретко.

Мирисот на тиква е афродизијак за мажите

Истражувањето спроведено од The ​​Smell and Taste Treatment and Research Foundation во Чикаго (ова е навистина долго име за институција) покажа дека мирисот на тиква може да го зголеми протокот на крв низ машките гениталии.

И вашиот приход е поврзан со вашата ерекција

Некои истражувања сугерираат дека мажите со еректилна дисфункција често имаат жени кои заработуваат повеќе пари од нив. Чудно, нели?

Порано пенисите имале рбет 

Како што знаеме, гениталиите со коски во нив исчезнале многу пред да станеме неандерталци, а ние немаме поим зошто постоеле. Но, веројатно ни е подобро без нив.

„Проклетството на пенисот“ постои уште од древни времиња

Овие клетви биле вообичаени на грчките острови. Ова го сфативме во моментот кога некој откри таблет на кој пишува: „Нека те боли пенисот секогаш кога водиш љубов“.

Западна Австралија навистина сака тројки

Истражувањето покажа дека речиси 53% од населението барем еднаш учествувале во овој вид групен секс.

Луѓето не сакаат да имаат секс на работното место

Истражување на веб-страница за регрутирање покажа дека повеќе од 10% од луѓето имале сексуални односи на работа.

Некои жени можат да постигнат оргазам преку вежбање

Алфред Кинси го открил ова во 1953 година и заклучил дека тоа може да се каже за околу 5% од женската популација.

Сперматозоидите навистина патуваат брзо

За време на машката кулминација, сперматозоидите можат да се движат со брзина од 45 км/час. Што е многу повеќе од светскиот рекорд во спринт, кој изнесува речиси 37 км/час.

Спермата со себе носи многу информации

Поточно, содржи околу 37,5 мегабајти ДНК информации.

Пополните мажи се поупорни во кревет

И не само малку поупорни. Според истражувањето од Турција спроведено во 2010 година, тие издржуваат и до трипати подолго.

Оралниот секс не е само нешто што луѓето го знаат

Познато е дека го практикуваат и волците, мечките и лилјаците.

Здраво е да сте малку „настрани“

Истражувањата покажуваат дека промените во спалната соба и малку почудните активности всушност можат да бидат психолошки поздрави од едноставна, воспоставена секс-рутина.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Љубов и секс

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Read more

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Read more

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Read more

Колку секс во просек има жената во брак?

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе