Интересни факти за сексот кои веројатно не ги знаете

о сексот се поврзуваат безброј интересни факти, статистики и необични истражувања кои постојано нè изненадуваат.


Ниту една статија не може да ги опише сите необичности поврзани со сексот, но овие луди, забавни и бизарни факти се одличен почеток.

Спермата е богата со хранливи материи

Во спермата има многу компоненти, чие присуство не е исто кај секој припадник на машкиот пол. Но, на глобално ниво, секоја сперма има витамин Ц, калциум, хлор, холестерол, лимонска киселина, фруктоза, млечна киселина, магнезиум, фосфор, калиум, витамин Б12 и цинк.

Вашиот сексуален живот влијае и на вашиот приход

Едногодишно истражување во кое учествувале субјекти од Грција покажа дека луѓето кои имале секс четирипати неделно заработуваат многу повеќе од оние кои имаат секс поретко.

Мирисот на тиква е афродизијак за мажите

Истражувањето спроведено од The ​​Smell and Taste Treatment and Research Foundation во Чикаго (ова е навистина долго име за институција) покажа дека мирисот на тиква може да го зголеми протокот на крв низ машките гениталии.

И вашиот приход е поврзан со вашата ерекција

Некои истражувања сугерираат дека мажите со еректилна дисфункција често имаат жени кои заработуваат повеќе пари од нив. Чудно, нели?

Порано пенисите имале рбет 

Како што знаеме, гениталиите со коски во нив исчезнале многу пред да станеме неандерталци, а ние немаме поим зошто постоеле. Но, веројатно ни е подобро без нив.

„Проклетството на пенисот“ постои уште од древни времиња

Овие клетви биле вообичаени на грчките острови. Ова го сфативме во моментот кога некој откри таблет на кој пишува: „Нека те боли пенисот секогаш кога водиш љубов“.

Западна Австралија навистина сака тројки

Истражувањето покажа дека речиси 53% од населението барем еднаш учествувале во овој вид групен секс.

Луѓето не сакаат да имаат секс на работното место

Истражување на веб-страница за регрутирање покажа дека повеќе од 10% од луѓето имале сексуални односи на работа.

Некои жени можат да постигнат оргазам преку вежбање

Алфред Кинси го открил ова во 1953 година и заклучил дека тоа може да се каже за околу 5% од женската популација.

Сперматозоидите навистина патуваат брзо

За време на машката кулминација, сперматозоидите можат да се движат со брзина од 45 км/час. Што е многу повеќе од светскиот рекорд во спринт, кој изнесува речиси 37 км/час.

Спермата со себе носи многу информации

Поточно, содржи околу 37,5 мегабајти ДНК информации.

Пополните мажи се поупорни во кревет

И не само малку поупорни. Според истражувањето од Турција спроведено во 2010 година, тие издржуваат и до трипати подолго.

Оралниот секс не е само нешто што луѓето го знаат

Познато е дека го практикуваат и волците, мечките и лилјаците.

Здраво е да сте малку „настрани“

Истражувањата покажуваат дека промените во спалната соба и малку почудните активности всушност можат да бидат психолошки поздрави од едноставна, воспоставена секс-рутина.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Љубов и секс

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Read more

Зошто секогаш паѓаш на „лузери“?

Read more

Интересни факти за сексот кои веројатно не ги знаете

Read more

Сите женски оргазми не се исти, постојат 3 вида

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе