Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Масовната вакцинација на населението продолжи и вчера во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје и во останатите пунктoви низ државата. Според Министерството за здравство, истата се одвива непречено, а интересот за вакцинирање секојдневно се зголемува. 

Од МЗ известуваат дека вкупно се аплицирани 160.425 дози вакцини, а ревакцинирани се 24.851 лице.

Вчера вкупно се вакцинирале 14.976 граѓани, а прва доза вакцина примиле 13.976 граѓани.

Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 318.793 граѓани.

Министерството за здравство апелира до граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.mk , бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат да добијат термин за вакцинација.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Македонија

Заев: Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели за пазарите во ЕУ станува реалност

Read more

Претпладне облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Read more

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Read more

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Read more
 

Вести

Заев: Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели за пазарите во ЕУ станува реалност

Читај повеќе

Претпладне облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Читај повеќе

Американците работат на базука која убива дронови

Читај повеќе

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Читај повеќе

Скратен полицискиот час во Грција

Читај повеќе