Интервју

Да се претстават убавините на филм-есејот пред македонската публика е големо задоволство и уште поголема одговорност

Ивана Мирчевска – магистер по сликарство на Академијата за ликовни уметности во Брера, Милано – е интердисциплинарна уметница од Скопје, која веќе со години (преку инсталации, изложби, архиви, движечки слики...) создава и експериментир
Read more

Марко Погачар: Секоја добра поезија е социјално ангажирана

Во рамките на четвртото издание на Скопски поетски фестивал што се одржа од 29 мај до 1 јуни на неколку локации: во Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), во градската библиотека „Браќа Миладиновц
Read more

КАЈГАНА ЕКСКЛУЗИВА со Срѓан Драгојевиќ: Од поезија до филм и учеството на Саем на книга во Скопје

Срѓан Драгојевиќ (1963) е српски филмски и телевизиски режисер, сценарист и писател.
Read more

Дарија Андовска, деканка на ФМУ: Интелектуалецот треба и мора да биде општествено ангажиран

Истрајна, храбра, талентирана, вредна, гласна...
Read more
filter

Монументалната архитектура како уметничка скулптура низ објективот на Ерина Богоева

„Македонската архитектурална скулптура“ е седмата самостојна изложба на фотографии што ќе ја претстави Ерина Богоева на 9 октомври 2023 година, со почеток во 20 часот, во изложбениот простор на Младинскиот култур
Read more

Надија Реброња: Во Скопје се шета по ритамот на музиката на уличните музичари, а низ Вардар тече поезија

Српската поетеса и есеистка Надија Реброња (1982), во текот на јуни годинава беше на писателска резиденција во Скопје, во рамки на резиденцијалната програма на издавачката куќа „Готен“, која е поддржана од Европс
Read more

Ерина Богоева: Ако се спасиме себе си, тогаш сме на чекор поблиску да го спасиме и светот

Во Национална Галерија На Македонија - Мала Станица овој четврток, 22 јуни, во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Родовите приказни низ објективот на Ерина Богоева“, која ќе биде изложена и следните седум дена.
Read more

Јосип Коцев: Сакам напишаното јасно и гласно да му зборува на читателот

Поетската биографија на Јосип Коцев неретко може да го наведе читателот дека се работи за човек со многу повеќе лета зад себе.
Read more
play_arrow
filter

Тамара Тодевска: Публиката веќе ја пее „Nijagara“

Македонската поп-пејачка Тамара Тодевска го објави нејзиниот нов сингл „Nijagara“ на 22 март и песната веќе има над 119.000 прегледи на нејзиниот YouTube канал.
Read more

Атанас Атанасовски: Скопската публика најдобро ме „конта“

Актерот, или како што тој за себе вели – забавувач – Атанас Атанасовски, ѝ е добро познат на македонската театарска публика, како дел од ансамблот на Театар Комедија.
Read more
play_arrow

Шешов: Науката знае каде може да се случи земјотрес, но не може да предвиди кога

Науката нема интерес да предвидува, иако однапред знае каде каде може да се случат земјотреси, бидејќи постојано со инструменти го следи движењето на земјината кора, но е многу несериозно, неодговорно, непринципиелно и не е базирано на фак
Read more

Книжевен разговор со Храмина, блог за сите љубители на македонскиот јазик

Во последните неколку години се чини дека во македонската јавност има зголемена потреба за грижа и нега на македонскиот јазик, но и на македонската книжевност.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more