Интроверт или екстроверт – начинот на кој се изразувате ве разоткрива

Јазикот на интровертот и екстровертот е многу различен, а сосема непознат човек може да погоди каков темперамент имате само од читање на вашите твитови или објави на социјалните мрежи.

Зборовите кои ги користите – именки, глаголи, придавки, па дури и брзината со која зборувате може да остави впечаток за вашата личност.

На пример, луѓето кои повеќе излегуваат имаат поголема веројатност да зборуваат побрзо и погласно. Но, постојат и други начини на говор и изразување кои ќе ви помогнат да одредите нечиј карактер.

Јазикот на интровертот има тенденција да биде поапстрактен

Интровертите сакаат да користат поапстрактни и нејасни зборови, додека другите се поконкретни во термините. На пример, кога некој сака да препорача книга, може да звучи поинаку.

Екстровертите би рекле дека книгата е одлична, додека интровертните дека книгата е многу информативна.

Екстровертите повеќе користат зборови кои изразуваат задоволство

Ако интроверти седат заедно и разговараат, постои голема шанса да почнат да зборуваат за решавање проблеми како на пример „морам да ја променам кујната во новиот стан, премногу е стара“.

Но, кога разговараат екстроверти, сакаат да покријат многу теми и сакаат теми за животни задоволства како „ми се допаѓа големава дневна соба во мојот стан“.

Луѓето со отворен ум обично користат повеќе зборови во кои покажуваат сочувство

Начинот на кој бирате зборови може да открие колку сте отворена и дружељубива личност. Луѓето со отворен ум повеќе сакаат да користат реченици кои прикажуваат емоции и чувства.

Ако нивниот колега направил грешка или е вознемирен, ќе го тешат во стилот „Не биди тажен, само ти е потребно да кажеш што те мачи“.

Анксиозните луѓе имаат тенденција да користат зборови кои ја покажуваат нивната емоционална лутина

Во говорот на телото вклучуваат зборови на страв, загриженост и неволји. Почесто можат да зборуваат за лични работи во стилот „Во себе носам голема тага“.

Немојте да брзате со осуди, бидејќи секој понекогаш се чувствува лошо.

реклама

Живот

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Read more

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Read more

Time: Зеленски е личност на годината

Read more

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе