УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2022/2023

Инѕаги: Го заслуживме ова финале

Миланскиот гигант трипати ја освојуваше Лигата на шампионите, последен пат во 2010 година, а сега го чека ново големо финале.

„Навистина сакавме да го играме ова финале. Уживаме во моментот, но не сакаме да застанеме. Целта е да се одигра финалето на најдобар можен начин. Ова ќе биде натпревар број 57 за нас и првите 56 ни дозволија да играме сега. Не сме опуштени и знаеме дека ќе треба да се бориме педа по педа против многу силна формација. Интер е потценет? Не мислам така. Имаме голема почит кон Манчестер Сити, кој е најдобриот тим во светот, но мислам дека и тие имаат почит кон нас. Ќе бидеме 11 против 11 на теренот и сакаме да ги одиграме сите наши карти“, вели Инѕаги, па продолжува:

„Направивме одлично патување и го заслуживме финалето. Сега ќе го одиграме на најдобар можен начин. Знаеме дека ќе ги предизвикаме најдобрите во светот, но ќе го направиме тоа. Горди сме што сме тука и ќе мора да одиграме натпревар со апсолутна концентрација, да избегнуваме грешки и да дадеме сѐ од себе. Средниот ред ќе биде многу важен, но и нозете, главата и срцето ќе бидат многу важни: нозете ќе ви помогнат да ја задржите главата чиста, додека срцето во овие игри ви овозможува да пронајдете непознати енергии“.

Италијанскиот тренер се осврна на главната закана на „Граѓаните“ - Ерлинг Браут Холанд.

„Ја знаеме силата на Сити и Холанд. Тој ќе биде под посебна опсервација, но цел Интер ќе мора да го ограничи Холанд и целиот останат Манчестер Сити. Имаат цврста одбрана која прими многу малку голови. Тие се бранат на еден начин, а надградуваат на друг начин - за голема почит и ќе мора да одиграме вистинска игра“.

Зборуваше и за можноста финалето да се одлучува на пенали, како и за тоа што другите две италијански екипи што играа финале, Рома и Фиорентина, загубија.

„Дали сме подготвени за пенали? Ги трениравме цела година. Можеме ли да се одмаздиме за поразите од Рома и Фиорентина во финалето? Тоа би било важно за целиот наш фудбал. Многу ми е жал за Рома и Фиорентина, кои одиграа два одлични натпревари, но загубија. Оваа година постигнавме голема цел како движење и тоа е добар знак дека италијанскиот фудбал има три тима во трите финалиња на европските натпреварувања“, заврши Инѕаги.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе